"Транспортний безвіз" із Євросоюзом підписано – Мінінфраструктури України
Як пояснили в міністерстві, угода скасовує необхідність отримання українськими перевізниками дозволів для двосторонніх і транзитних перевезень до держав ЄС і дає змогу уникнути зупинки експорту української продукції через автомобільні пункти пропуску.
Документ також передбачає заходи щодо спрощення визнання водійських документів. Тепер Україна і ЄС звільняють власників прав водія, виданих однією зі сторін, від вимоги мати міжнародне посвідчення водія.
"Сьогодні ми зробили ще один крок до фактичного членства в Євросоюзі. Вдячний європейським партнерам за готовність оперативно приймати настільки важливі рішення. Для нас така співпраця вкрай необхідна в умовах переорієнтації логістики на західні кордони", – заявив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.
За його словами, домовитися про укладання цієї угоди вдалося в максимально короткі строки – переговори стартували восени минулого року. У Євросоюзі пішли назустріч і значно прискорили процес погодження, розуміючи складну логістичну ситуацію в Україні, спричинену блокадою морських портів і пошкодженням транспортної інфраструктури через війну з РФ.
Термін угоди становить один рік із можливістю пролонгації, а тимчасово вона набуває чинності вже відсьогодні. На постійній основі угода почне діяти після завершення всіх ратифікаційних процедур.
"Транспортний безвіз" настав. Ми стали повноцінним членом транспортної родини Європейського союзу", – прокоментував подію заступника міністра інфраструктури України Мустафа Найєм.
За його словами, наразі українські автоперевізники рівні з усіма своїми колегами в ЄС, а щорічні скарги на брак міжнародних дозволів "назавжди залишаться в історії".
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що це вже третій за останній рік безвіз України і ЄС – після авіаційного й енергетичного. Рік назад, у червні 2021-го, він говорив, що Україна планує домовитися з Євросоюзом протягом найближчих кількох років про п'ять безвізів: у промисловій, авіаційній, цифровій, енергетичній і митній сферах.
Контекст:
Міністерство інфраструктури поінформувало 14 червня, що Україна та Європейський союз узгодили текст угоди про лібералізацію автоперевезень. Текст документа передбачає виконання двосторонніх і транзитних перевезень українськими перевізниками без дозволів, додали у відомстві.
За інформацією міністерства, із моменту підписання Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС 2016 року товарообіг із країнами Євросоюзу зріс майже удвічі, а кількість вантажоперевезень автомобільним транспортом – на 42%. Водночас кількість дозволів на міжнародні перевезення в окремі країни ЄС не лише не зростала, а й скорочувалася, щороку це призводило до великих втрат як українських перевізників, так і економіки країни загалом.
У міністерстві зазначили, що в умовах повномасштабної війни і блокування українських портів обсяг експорту автомобільним транспортом та потреба в дозволах на міжнародні перевезення за деякими напрямками зросли в кілька разів. У перший місяць повномасштабного вторгнення Мінінфраструктури домовилося про тимчасове скасування дозволів на вантажні автоперевезення з 12 країнами ЄС (Австрія, Угорщина, Італія, Латвія, Естонія, Болгарія, Німеччина, Данія, Литва, Румунія, Греція та Словаччина).