В Україні офіційно зареєстрували перші п'ять колекторських компаній
Юридичні особи пройшли процедуру реєстрації в Національному банку України, і комітет із питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг ухвалив рішення надати їм статус колекторських компаній.
У НБУ назвали компанії, про які йдеться:
- ТОВ "Компанія Аксіліум";
- ТОВ "Інфідіс";
- ТОВ "Фінтех-колект";
- ТОВ "Служба виконання стягнення";
- ТОВ "Українська колекторська агенція".
Нацбанк України відповідає за роботу колекторських компаній із 1 липня 2020 року. Щоб мати можливість надавати колекторські послуги, установа має пройти реєстрацію у НБУ.
Тільки компанії, занесені до реєстру, мають право надавати послуги з урегулювання заборгованості за споживчими кредитами на користь інших осіб.
У Нацбанку підкреслили, що після 14 жовтня 2021 року в разі відсутності компанії в реєстрі кредитори будуть зобов'язані достроково розірвати договір із нею на надання послуг з урегулювання протермінованої заборгованості.
Контекст:
7 квітня 2021 року президент Володимир Зеленський підписав закон про посилення відповідальності колекторів – він забороняє погрожувати боржникам і шантажувати їх.
Відповідно до ухваленого закону банки і фінансові установи муситимуть повідомляти клієнтів про залучення колекторів під час протермінування платежів на етапі підписання договору про надання кредитних коштів.
У документі прописано перелік способів етичної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг і обмеження максимальної частоти взаємодії. Зокрема, забороняють вводити в оману про розмір боргу і наслідки невиконання договору. Боржнику не дозволяють телефонувати вночі з 20.00 до 8.00 із невідомого номера.
Відповідно до закону, із 14 липня 2021 року НБУ може штрафувати банки за неетичну поведінку щодо боржників.
Окрім цього, 12 грудня 2019 року Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроєкт №2133 "Про захист прав та законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності". Проєкт закону готують до другого читання.