Великобританія готова "позичити" Україні всі заморожені активи російського Центробанку – Кемерон

Кемерон висловився про передання Україні російських активів
Фото: Foreign, Commonwealth & Development Office / Flickr

Великобританія готова "позичити" Україні всі заморожені активи Центрального банку країни-агресора Росії з огляду на те, що РФ однаково буде змушена виплатити репарації після війни. Про це 5 березня в Палаті лордів заявив міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон, написало видання The Guardian.

За словами Кемерона, активи використовуватимуть як гарантію виплати репарацій.

Міністр пояснив, що можна буде застосувати "щось на кшталт синдикованого кредиту чи боргового зобов'язання" за умови, що коли Росія виплатить репарації Україні, то заморожені кошти їй повернуть.

Кемерон підкреслив, що Великобританія прагне максимальної єдності щодо цього питання з іншими союзниками, із країнами ЄС і "Великої сімки", але в будь-якому разі готова реалізовувати цей план із тими, хто його підтримає.

The Guardian зазначило, що це вперше, коли глава британського МЗС відкрито висунув таку пропозицію.

На Заході заморожено приблизно $300 млрд активів Центробанку РФ. Вважають, що орієнтовно $190 млрд із них – у Бельгії, де розташований депозитарій Euroclear.

Країни "Великої сімки" вже більше ніж рік ведуть дебати, чи можна конфіскувати російські активи, не підриваючи водночас довіри до міжнародної фінансової системи. Видання зазначило, що план Кемерона є радикальнішим, ніж пропозиція передати Україні лише доходи від активів (їх оцінюють у $4 млрд на рік), яку обговорюють у Європейському союзі.

За даними The Guardian, план має підтримку у США, але не в ЄС, де Бельгія особливо проти радикальних пропозицій. Видання вважає сильною стороною пропозиції Кемерона те, що заарештовані активи повернуть Росії після виплати репарацій. Однак план передбачає, що Україна здобуде воєнну перемогу, а переможена Росія буде згодна на репарації, і це, на думку журналістів, його слабка сторона.

Немає точної інформації, скільки російських активів заморожено в кожній країні. Згідно з деякими оцінками, у США – $40–60 млрд, у Великобританії – £25 млрд ($32 млрд).

Контекст:

Країни Заходу заморозили орієнтовно $300 млрд золотовалютних резервів Росії як санкційний захід після повномасштабного вторгнення РФ в Україну 2022 року. Вважають, що це приблизно половина валютних резервів Росії, зазначив CNN.

Українська влада неодноразово закликала західні країни передати Україні заморожені активи країни-агресора. Президент України Володимир Зеленський заявив, що це "історична можливість змусити державу-терориста заплатити за свій терор".

У ЄС тривають дискусії навколо механізму використання заморожених активів. Один із планів передбачає введення податку на прибуток, отриманий від цих активів, щоб потім ці кошти спрямувати на допомогу Україні. Цей план, зокрема, підтримує глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Вона запропонувала використати доходи від активів для закупівлі зброї для України.

США спочатку відкидали ідею про конфіскацію російських активів, але потім змінили позицію. За даними The Guardian, вони "з ентузіазмом" сприйняли план Кемерона щодо облігацій. Наприкінці лютого 2024 року міністерка фінансів США Джанет Єллен закликала "терміново знайти спосіб" розблокувати російські активи і спрямувати їх на допомогу Україні. За даними Financial Times, у США є план конфіскації активів "відповідно до міжнародного права".