Зеленський підписав закони про пільгове розмитнення "євроблях"

Закони набудуть чинності за місяць
Фото: radiosvoboda.org
Президент України Володимир Зеленський підписав закони про внесення змін до Податкового та Митного кодексів України (№1402-IX і №1403-IX) щодо пільгового розмитнення автомобілів на європейських номерах. Про це повідомляє пресслужба президента.

"Ці закони, ухвалені Верховною Радою 15 квітня 2021 року, тимчасово спрощують механізм розмитнення імпортованих з Європи автомобілів, а також сприяють захисту довкілля від шкідливих викидів", – ідеться в повідомленні.

Згідно з документами, старші за п'ять років автомобілі з європейською реєстрацією, які були у вжитку і які ввезли на територію України до кінця 2020 року, оподатковують за пільговою ставкою податку на додану вартість та акцизного податку.

"Сума акцизного податку залежатиме від віку автомобіля, обсягу та типу двигуна й не залежатиме від його вартості. Базова ставка коливатиметься від нуля до €150, і в більшості випадків вартість розмитнення не перевищуватиме €1 тис.", – повідомили в Офісі президента.

Підкреслюють, що такі автомобілі тимчасово звільняють від оподаткування ввізним митом, але за пільговим механізмом може бути розмитнено один автомобіль однієї категорії одного власника.

На пільгове митне оформлення дають 180 днів із моменту набуття чинності законів. Учасники АТО/ООС зможуть скористатися пільговим розмитненням протягом 270 днів.

"Під дію цих законів не потрапляють транспортні засоби, які не відповідають екологічним нормам Євро-2 і вище, походять із держави-окупанта (держави-агресора) або ввезені з тимчасово окупованої території України", – підкреслили в Офісі президента.

Закони набудуть чинності наступного дня після опублікування, їх введуть у дію за один місяць із дня набуття ними чинності.

Контекст:

Спрощений механізм розмитнення автомобілів на єврономерах (так званих євроблях) діє в Україні з листопада 2018 року.

Верховна Рада 15 травня 2019 року ухвалила законопроєкт, який продовжив до 24 серпня перехідний період, після якого з власників "євроблях" мали стягувати штрафи за порушення строків митного оформлення. Відтермінування штрафів неодноразово продовжували.

25 листопада 2018 року набув чинності закон про зміну ставок акцизу для "євроблях". Ухвалення закону супроводжували протести власників таких машин.

У червні 2020 року група з більше ніж 40 народних депутатів зареєструвала три законопроєкти про пільгове розмитнення нових і старих транспортних засобів, ввезених в Україну.

За оцінкою авторів законопроєктів, станом на 1 травня 2020 року в Україні в режимі тимчасового ввезення або транзиту було 750 тис. "євроблях", зокрема 500 тис. – із порушенням строків та умов режимів. Радник міністра внутрішніх справ України Володимир Мартиненко попереджав, що більше держава не буде йти на поступки "євробляхерам".

15 квітня 2021 року Верховна Рада на пів року продовжила пільгове розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією, ухваливши в цілому законопроєкти №4643-д і №4644-д. Серед іншого, закони конкретизують вимоги до транспортних засобів, які підлягатимуть пільговому митному оформленню або які можуть вивезти з України на пільгових умовах.

У 2020 році на українські номери реєстрації перейшло 353,4 тис. ввезених з інших країн старих легкових авто.