Адвокат Порошенка повідомив, що "справа про 43 картини" з'явилася після публікації в "ГОРДОН". Насправді це була заява Наливайченка, її процитувало більш ніж 10 ЗМІ
Справу про незаконне переміщення через митний кордон України 43 картин, у якій фігурує експрезидент України Петро Порошенко, відкрили на підставі торішньої публікації сайта "ГОРДОН", сказав адвокат політика Ілля Новіков. Насправді видання "ГОРДОН", як і понад 10 інших українських ЗМІ, процитувало заяву ексголови СБУ, нинішнього народного депутата від "Батьківщини" Валентина Наливайченка, яку він зробив в ефірі "1+1".
Адвокат п'ятого президента України, народного депутата від "Європейської солідарності" Петра Порошенка Ілля Новіков написав 3 червня у Facebook, що кримінальне провадження за фактом незаконного переміщення картин було відкрито на підставі публікації видання "ГОРДОН". Заяву про це також опублікувала на своєму вебсайті "Європейська солідарність".
"З'ясували, звідки взялася "справа про 43 картини". Її відкрили 19 лютого 2020 року на підставі торішньої публікації сайта "ГОРДОН", рапорт на ім'я Ірини Венедіктової, яка була тоді главою ДБР, подавав і змінив її потім [Олександр] Соколов", – написав Новіков.
На пресконференції 3 червня Новіков зазначив, що цю інформацію адвокати дістали з опублікованих судом матеріалів.
"[У рапорті] йшлося про те, що публікація "ГОРДОН" дає досить підстав вважати, що було скоєно злочин", – сказав адвокат.
Він повідомив, що справу розслідував слідчий В'ячеслав Дериволков. У матеріалах справи, зокрема, ідеться, що він використав інформацію з "Вікіпедії" і зафіксував її на скріншотах.
"Потім ДБР саме собі написало службову записку, що в Музеї Гончара картини Порошенка збираються знищити. І пішло ламати двері музею", – зазначив Новіков.
Ні в пості адвоката, ні в заяві "Європейської солідарності" не було вказано, про яку публікацію "ГОРДОН" ідеться. У коментарі "ГОРДОН" Новіков сказав, що це новина з висловлюваннями колишнього голови СБУ, а нині народного депутата від "Батьківщини" Валентина Наливайченка.
У березні 2019 року на сайті "ГОРДОН" було опубліковано замітку із заявами Наливайченка, які він зробив в ефірі програми "Право на владу" на телеканалі "1+1". Під час ефіру колишній голова СБУ сказав, що за допомогою офшору Vernon Holding Ltd Порошенко і його бізнес-партнер Олег Гладковський купували на світових аукціонах найдорожчі картини і привозили їх в Україну, оформляючи на консульство Сейшельських Островів. Раніше Гладковський був почесним консулом Республіки Сейшельські Острови в Україні. За даними Наливайченка, у такий спосіб в Україну ввезли 45 картин (у кримінальному провадженні йдеться про 43 картини), серед яких твори Казимира Малевича, Іллі Рєпіна, Костянтина Коровіна, Івана Айвазовського, Ісаака Левітана та інших.
Редакція видання "ГОРДОН" підкреслює, що в замітці, як і багато інших українських ЗМІ, процитувала висловлювання Наливайченка в ефірі "1+1". Саме ексголова СБУ є першоджерелом інформації. Зокрема, про це писали: "Інтерфакс-Україна", УНІАН, "Цензор.НЕТ", LB.ua, ZIK, Zaxid.net, сайт "24 каналу", "Вести", "Резонанс", "Антикор", Replyua та інші.
У ДБР повідомляли, що досліджують обставини переміщення через митний кордон України із приховуванням від митного контролю колекції культурних цінностей, яка складається із 43 картин всесвітньо відомих художників. Порошенко у відповідь заявив, що картини купив і законно ввіз в Україну до своєї президентської каденції – 2012 року.
На 26 травня Порошенка викликали на допит у ДБР як свідка у цій справі. На допит експрезидент не з'явився, і цього дня разом із дружиною Мариною Порошенко презентував у столичному Музеї Івана Гончара виставку картин, які фігурують у розслідуванні ДБР. В експозиції є роботи Івана Айвазовського, Льва Лагоріо, Вільгельма Котарбінського, Василя Тропініна, Василя Хмелюка та Іллі Рєпіна.
Під час презентації виставки до музею приїхали співробітник ДБР. Щоб потрапити всередину, вони виламали вхідні двері. В установі назвали проникнення співробітників ДБР незаконним, оскільки відповідного рішення суду на проведення слідчих дій вони не показали. Пресслужба музею повідомила, що співробітники ДБР вилучили митні декларації до картин, які теж були частиною виставки. 28 травня стало відомо, що Печерський районний суд заарештував цю колекцію.
На 29 травня Порошенка знову викликали на допит у цій справі. У ДБР він не прийшов. Адвокати політика заявили, що повістки на допит бюро вручило йому в неналежний спосіб.