ДБР зареєструвало провадження через скасування "Роттердам плюс"
За друге півріччя 2019-го споживачі переплатили 4,4 млрд грн через скасування формули "Роттердам плюс", повідомив співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. За його заявою Держбюро розслідувань відкрило кримінальне провадження.
Державне бюро розслідувань України 3 березня зареєструвало кримінальне провадження у зв'язку зі скасуванням формули "Роттердам плюс", повідомляє 11 березня "Обозреватель".
Провадження відкрито за заявою співголови Фонду енергетичних стратегій Дмитра Марунича щодо посадовців Кабінету Міністрів України. Марунич заявив, що після скасування порядку формування ціни на електроенергію, відомого як формула "Роттердам плюс", й ухвалення 5 червня 2019 року положення Кабміну про спеціальні обов'язки учасників ринку електроенергія стала значно дорожчою.
"Обозреватель" зазначає, що водночас "у публічній площині просувалася теза про те, що скасування "Роттердам плюс" і введення нових правил знизить її вартість для споживачів".
"Нам продовжують розповідати про те, яке благо несе новий порядок, але фактично це ручне управління, мета якого – заробити за кошт споживача. Скільки можна "чорне" називати "білим"? Цифри говорять самі за себе – електроенергія стала коштувати дорожче. Хтось повинен відповісти за 4,4 млрд грн, які переплатили споживачі. І це тільки за друге півріччя 2019-го", – цитує видання Марунича.
Він вважає, що формула "Роттердам плюс" була "дієвим механізмом зрозумілого і прозорого ціноутворення на енергетичному ринку України", він дозволяв утримувати ціну на вугілля для українських споживачів на рівні 1700 грн за тонну, а після скасування формули ціна зросла до 1900 грн.
Кримінальне провадження відкрито за ст. 255, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 – за фактом створення злочинної організації та заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем.
24 березня 2017 року Національне антикорупційне бюро України відкрило кримінальне провадження, у межах якого розслідує дії членів НКРЕКП, які затвердили вугільну формулу "Роттердам плюс". Із 1 липня 2019 року набув чинності новий ринок електроенергії, у зв'язку з чим колишні принципи формування цін скасовано і формула "Роттердам плюс" припинила дію, але розслідування НАБУ триває.
Економічну обґрунтованість і законність формули "Роттердам плюс" підтвердив Київський науково-дослідний інститут судових експертиз. Європейська асоціація вугілля та лігніту Euracoal також дійшла висновку, що використання формули "Роттердам плюс" українською владою було обґрунтованим підходом.