Екс-голова пенітенціарної служби Старенький: За "закон Савченко" комусь наверху занесли. Підкуп був від впливового ОЗУ з Росії, контрольованого ФСБ G

Сергій Старенький: Вигідний "закон Савченко" тим, хто був засуджений за тяжкі й особливо тяжкі злочини. Вони і вийшли раніше за всіх
Фото: Сергій Старенький / Facebook

Найавторитетніші і найвпливовіші "злодії в законі" сидять у Росії, їх контролює ФСБ. Саме вони лобіювали ухвалення "закону Савченко" з метою посіяти в Україні кримінальний хаос, масово звільнивши велику кількість засуджених, заявив "ГОРДОН" голова пенітенціарної служби України у 2014 році Сергій Старенький.

Ухвалення "закону Савченко" в Україні активно лобіювали впливові злочинні угруповання, пов'язані з Федеральною службою безпеки РФ, метою було посіяти кримінальний хаос в Україні. Про це в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" заявив голова пенітенціарної служби у 2014 році і начальник Лук'янівського СІЗО у 2009–2010 роках юрист Сергій Старенький.

"Комусь наверху (української влади. – "ГОРДОН") серйозно занесли. Причому підкуп був від впливового ОЗУ, яке лобіює свої інтереси при владі. Інститут "злодіїв у законі" – дуже жорстка і багата вертикальна структура. Найавторитетніші і найвпливовіші "злодії в законі" сидять у Росії, їх контролює ФСБ. Мета – посіяти в Україні кримінальний хаос. Може, я вас лякаю, але у мене професійний цинізм", – заявив Старенький.

Він підкреслив, що "закон Савченко" спричинив прямо протилежні результати: не вирішив проблеми поганих умов утримання в СІЗО ув'язнених, щодо яких суд ще не виніс обвинувального вироку, а випустив достроково на волю рецидивістів.

"Я від початку знав: "закон Савченко" спричинить прямо протилежні результати. Ув'язнені не поспішають виходити із СІЗО, тому що розуміють: у разі обвинувального вироку один день у СІЗО зараховуватимуть за два, тобто він пробуде за ґратами лише половину терміну, навіть якщо отримає обвинувальний вирок. І на ефективність роботи прокурорів "закон Савченко" взагалі не вплинув. Cui prodest – шукай, кому вигідно. А вигідний "закон Савченко" тим, кого було засуджено за тяжкі й особливо тяжкі злочини. Вони і вийшли раніше за всіх", – зазначив Старенький.

Екс-голова пенітенціарної служби наполягає: проблему затягування розгляду справи у суді, коли підозрюваний змушений перебувати в СІЗО роками, можна було вирішити не окремим сумнівним законом, а двома правками до вже чинного.

"Передбачали, що "закон Савченко" вирішить дві серйозні проблеми – нелюдські умови утримання в СІЗО (не змінив – як були, так і залишилися) і строки тримання. Але для вирішення цих проблем не потрібен був новий закон, достатньо було внести дві зміни до чинного. Правка перша – змінити норми на людину в СІЗО з 2,5 м2 до 4 м2. Це б автоматично змусило поліпшити побутові умови в ізоляторах. Друга правка – жорстко обмежити розгляд справ у суді. Буквально за рік не довели вини у тяжкому злочині або за півроку не довели вини у злочині середньої тяжкості – негайно відпускайте людину із СІЗО під домашній арешт або під підписку про невиїзд. Але "законом Савченко" не проблему хотіли вирішити, а масово звільнити велику кількість ув'язнених", – підсумував Старенький.

"У Лук'янівському СІЗО правлять блатні і гроші, а злодійський общак становить приблизно $500 тис." Повна версія інтерв'ю із Сергієм Стареньким

26 листопада 2015 року Верховна Рада проголосувала за "закон Савченко" – законопроект "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо вдосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув'язнення в строк покарання", згідно з яким один день перебування в СІЗО зараховують за два дні позбавлення волі в разі винесення ув'язненому обвинувального вироку.

Співавтором законопроекту був народний депутат від "Батьківщини" Надія Савченко, яка на той момент перебувала під арештом у Росії. Президент України Петро Порошенко підписав закон 23 грудня 2015 року.

21 вересня 2016 року генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що "закон Савченко" "несе великі загрози щодо напруження криміногенної ситуації" в країні. Через вісім місяців, 18 травня 2017 року, Верховна Рада ухвалила законопроект №5534, яким скасувала норму, передбачену "законом Савченко". Сама нардеп на засіданні присутня не була. Пізніше вона закликала Порошенка ветувати ухвалений Радою закон.

17 червня президент України підписав закон № 2046-VIII "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув'язнення", яким скасовують норми "закону Савченко".