Головне за тиждень. У Росії змінився уряд, Іран не віддав Україні чорні скриньки рейсу PS752
"ГОРДОН" пропонує огляд головних подій 13–19 січня.
Мішустін замість Медведєва
Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв 15 січня оголосив про відставку уряду. Він пояснив, що рішення пов'язане з пропозиціями президента РФ Володимира Путіна змінити конституцію країни.
Державна дума РФ 16 січня одностайно підтримала кандидатуру голови Федеральної податкової служби Михайла Мішустіна на пост прем'єр-міністра країни. Путін підписав указ про його призначення. Медведєва він призначив на новостворену посаду заступника голови Ради безпеки РФ.
Конституційні новації Путіна
15 січня Путін звернувся з посланням до Федеральних зборів, під час якого запропонував внести низку змін до конституції РФ. Запропоновані президентом поправки стосуються посилення ролі Федеральних зборів у формуванні уряду, заборони всім особам, які обіймають високі посади в органах управління на федеральному рівні, мати іноземне громадянство або дозвіл на проживання в інших країнах.
Окрім того, одна з поправок передбачає, що вимоги міжнародного законодавства та договорів у РФ можуть діяти тільки в тій частині, у якій вони не суперечать конституції.
Також Путін заявив, що згоден обговорити виключення слова "поспіль" у положенні про можливість обирати президента Росії більше ніж на два строки. Однак глава Кремля не пояснив, що саме має на увазі.
Гончарук теж міг піти у відставку
Анонімний YouTube-канал "Як обдурити президента" 15 січня виклав аудіозапис розмови прем'єр-міністра України Олексія Гончарука з членами фінансового блоку Кабінету Міністрів та керівниками Національного банку, на якому чути, як глава уряду каже, що президент Володимир Зеленський попросив "нормально пояснити, чи є в бюджеті дірка в $50 млрд" і що відбувається з курсом гривні. У Зеленського "є туман на цю тему", сказав чоловік із голосом прем'єра.
Група нардепів від "Слуги народу" заявила, що Гончарук має подати у відставку.
17 січня Гончарук заявив про намір піти у відставку на тлі скандалу з публікацією аудіо. Він подав президенту заяву, написану на ім'я голови парламенту Дмитра Разумкова.
Зеленський сказав, що дасть Гончаруку та його уряду "шанс" за умови виконання кількох "речей", серед яких – розроблення концепції оплати праці глав міністерств, відомств і держкомпаній, вирішення питання премій керівництву "Нафтогазу України" і поділ деяких міністерств.
Зарплати міністрів
13 січня у пресі стали з'являтися відомості про підвищені виплати членам українського уряду за грудень.
Гончарук 14 січня заявив, що члени його Кабміну живуть на зарплату, а не на відкати і доходи від тіньових схем, як було раніше. Роботу провідних державних менеджерів має бути відповідно винагороджено, оскільки на чиновників "покладено велику відповідальність за результати", підкреслив він.
15 січня Кабмін встановив обмеження на зарплати високопосадовців: оклад міністра тепер не має перевищувати 33,6 тис. грн.
Міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет 15 січня сказав, що інформацію про зарплати міністрів публікуватимуть на сайті уряду. Першу таку публікацію розмістили 18 січня. Найвища середня зарплата у міністра внутрішніх справ Арсена Авакова – 100 041 грн.
Законопроєкт про дезінформацію
Міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський 17 січня презентував законопроєкт, який передбачає введення адміністративної і кримінальної відповідальності за поширення недостовірних даних засобами масової інформації. Відстежувати публікації у ЗМІ має уповноважений із питань інформації, якого призначає Кабмін. Протягом місяця законопроєкт будуть обговорювати, а потім його можуть внести в парламент.
Головна редакторка видання "ГОРДОН" Олеся Бацман назвала підготовлений документ законопроєктом про заборону на професію журналіста.
Яременка нарешті замінили
Фігуранта секс-скандалу, нардепа від "Слуги народу" Богдана Яременка 17 січня звільнили з посади голови комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва. Новим головою комітету став депутат із цієї фракції Олександр Мережко.
PS752
Тіла всіх 11 українців, загиблих у катастрофі пасажирського літака Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" в Ірані, було ідентифіковано до 16 січня.
19 січня в аеропорт "Бориспіль" прибув літак із тілами громадян України, які стали жертвами катастрофи.
Іран відзначився суперечливими заявами про розслідування авіакатастрофи. 18 січня голова комісії з розслідування авіаційних подій Організації цивільної авіації Ірану Хасан Резаїфар розповів, що чорні скриньки не вдалося розшифрувати на місці, тому їх передадуть Україні. Директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Олександр Рувін заявив, що розшифрування можуть почати 20 січня. Однак 19 січня Резаїфар повідомив, що поки не ухвалено рішення про скерування самописців за межі Ірану.
14 січня влада Ірану заявила про затримання кількох осіб, підозрюваних у справі про катастрофу українського літака.
Імпічмент у США
Палата представників Конгресу США 15 січня більшістю голосів ухвалила рішення про передання в Сенат справи про імпічмент президента Дональда Трампа. Передання матеріалів підтримало 228 членів Палати представників, "проти" голосувало 193.
16 січня конгресмени зачитали статті обвинувачення, яке висувають Трампу, що стало початком офіційної сенатської процедури. Розгляд аргументів сторін розпочнуть 21 січня.
Американсько-китайська угода
15 січня Трамп і віцепрем'єр Держради КНР Лю Хе підписали першу частину торгової угоди між Китаєм і США, покликаної покласти край торговій війні цих країн.
Арешти у справі про вбивство Окуєвої
Святошинський районний суд Києва 14 січня обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою для Ігоря Редькіна, підозрюваного в організації вбивства української військової Аміни Окуєвої.
18 січня стало відомо про арешт Андрія Кравченка, якого перевіряють на причетність до розстрілу Окуєвої.
Потоп в Ocean Plaza
Через прорив труби торговий центр Ocean Plaza 13 січня затопило окропом, відвідувачів і персонал евакуювали. У Київській міській державній адміністрації заявили, що попередньою причиною пошкодження труби став її фізичний знос. Унаслідок події 10 осіб дістали опіки.