Гордон про звільнення Умерова і Чийгоза: Путін пішов назустріч турецькому президенту, тому що Ердоган – мужик із яйцями
Президенту Туреччини вдалося знайти спільну мову з президентом Росії в питанні звільнення заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова й Ахтема Чийгоза, тому що Реджеп Ердоган – сильний лідер, а Володимир Путін таких поважає, уважає журналіст Дмитро Гордон.
Журналіст, засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон уважає, що президент Туреччини Реджеп Ердоган зіграв вирішальну роль у звільненні засуджених у Криму заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова й Ахтема Чийгоза.
"Чудово, що двох людей вдалося звільнити. Чудово! Звісно, хотілося б звільнити й інших наших громадян, які нудяться в російських в'язницях: починаючи від [режисера Олега] Сенцова, [одного з лідерів "Правого сектору" Миколи] Карпюка, [київського історика Станіслава] Кліха і закінчуючи не дуже відомими хлопцями, які, перебуваючи у страшних місцях, зазнають величезних утрат. Мені доводилося говорити з рідними цих хлопців – це жах, що вони розповідають! Гнітить безсилля, коли розумієш, що від тебе нічого не залежить. Залишається тільки вітати зусилля турецького лідера, який знайшов спільну мову з [президентом РФ Володимиром] Путіним", – сказав Гордон в ефірі телеканала "112 Україна".
На його думку, Путін погодився звільнити заступників голови Меджлісу, тому що поважає турецького президента.
"Путін пішов йому назустріч, тому що Ердоган – мужик із яйцями, як казав мені свого часу [колишній президент Грузії] Михайло Саакашвілі. Залетів свого часу російський літак на територію Туреччини – раз! – і збили. Ердоган не говорив, що "ми глибоко стурбовані", "глибоко обурені" чи ще щось глибоко. Збив – і до побачення. Санкції запровадили проти Туреччини – нічого страшного. А Путіну дружба з Ердоганом потрібна. Путін, будучи не слабким, поважає сильних. Сильні завжди домовляться. Слабкий із сильним або сильний зі слабким – не домовляться, а двоє сильних – завжди домовляться", – уважає журналіст.
Турки і кримські татари – етнічно близькі народи, і це теж відіграло важливу роль у звільненні, продовжив він.
"У чому інтерес Ердогана? Кримські татари – брати турків. Україна вустами [президента] Петра Порошенка і [лідера кримськотатарського народу] Мустафи Джемілєва просила Ердогана про це. А турецький президент ще раз продемонстрував, що красень. Тобто тут спрацювали ставлення турецького лідера до кримських татар, прохання Порошенка й розмова на рівних, яку ведуть Ердоган із Путіним", – наголосив Гордон.
Журналіст назвав президента Туреччини сильним лідером, який завжди відстоює інтереси своєї країни.
"Путін уже відчув на собі характер Ердогана. Він демонструє його не тільки щодо Росії, але й щодо Євросоюзу, щодо німців, наприклад. Він на смерть стоїть там, де є його інтереси. Дивіться, що він зробив із турецькою опозицією. За одну ніч фактично! У нього є характер. Це непростий хлопець. І я абсолютно впевнений, що Путін його поважає за це", – резюмував Гордон.
У вересні підконтрольний Росії суд у Криму засудив Чийгоза до восьми років колонії суворого режиму за організацію масових заворушень під час окупації Криму Росією у 2014 році. Того ж місяця Умерова засудили на два роки колонії-поселення за висловлювання про необхідність посилення санкцій проти Росії, які можуть змусити її піти з Криму і з Донбасу. Чийгоза із січня 2015 року утримували в СІЗО, вирок Умерова не набув чинності, останнім часом він перебував у лікарні.
25 жовтня Чийгоза й Умерова відправили літаком до Туреччини. За словами Джемілєва, це стало можливим завдяки зусиллям керівництва України, міжнародних організацій і президента Туреччини. "Я так думаю, що у світі не так багато залишилося президентів, державних керівників, які подають руку Путіну, а Ердоган ще підтримує з ним якісь відносини", – сказав лідер кримськотатарського народу.
Офіційно російська влада не коментувала звільнення Умерова і Чийгоза. Колишній "віце-прем'єр" окупованого Криму Руслан Бельбек повідомив агентству "РИА Новости", що, за його інформацією, "сповідуючи принципи гуманізму", їх помилував Путін на прохання муфтія мусульман Криму Еміралі Аблаєва (лідери Меджлісу звинувачують його у співпраці з окупантами). Укази про помилування засекречено, Умеров і Чийгоз заявили, що відмовилися писати клопотання на ім'я Путіна.
27 жовтня Умеров і Чийгоз прилетіли до Києва. На прес-конференції вони заявили, що мають намір повернутися у Крим.