Клімкін: Угорців в Україні обмежує не закон "Про освіту", а незнання української мови

Клімкін: Незнання української мови означає для угорської громади самоізоляцію
Фото: ЕРА

За словами міністра закордонних справ Павла Клімкіна, досі в угорських школах Закарпаття українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення середньої освіти більшість молодих угорців практично її не розуміє.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін закликав Угорщину відкинути зайві емоції навколо закону "Про освіту" і тверезо оцінити реальний стан із вивченням мов угорською молоддю в Закарпатській області. Про це він написав у статті для угорського видання Magyar Nemzet.

За словами Клімкіна, досі в угорських школах Закарпаття українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінченні школи більшість молодих угорців практично не може спілкуватися українською і майже її не розуміє. У підсумку вони не зможуть вступити до українських університетів, а в перспективі – знайти роботу в державних органах країни.

"Незнання української на практиці означає для угорської громади національну самоізоляцію й гетоїзацію. Саме такий стан можна назвати дискримінацією, тимчасом як повноцінне вивчення державної мови, поряд із таким же ґрунтовним володінням мовою рідною, дасть нашим угорцям можливість повною мірою користуватися всіма конституційними правами українського громадянина. І таку можливість забезпечує їм новий закон "Про освіту", – зазначив глава МЗС.

Він додав, що головною метою закону є приведення системи освіти в Україні до норм і стандартів Європейського союзу та вимог XXI століття, а також відновлення повноцінного функціонування державної української мови.

5 вересня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому закон "Про освіту". 28 вересня він набув чинності.

Документ уводить 12-річну шкільну освіту та посаду освітнього омбудсмена, а також розширює використання української мови в навчанні.

Занепокоєння щодо мовної статті в законі висловили Угорщина, Молдова, Польща, Росія, Болгарія і Греція.

26 вересня у міністерстві закордонних справ Угорщини заявили, що блокуватимуть будь-яке подальше зближення України та ЄС через закон "Про освіту".

9 жовтня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив в Ужгороді, що український закон "Про освіту" порушує принципи Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом. За його словами, закон виключає можливість діяльності угорських шкіл в Україні і відбирає право навчатися рідною мовою у школярів середніх і старших класів.

Згідно з переписом населення 2001 року, в Україні проживає понад 150 тис. угорців, більшість із них – у Закарпатській області.