Коболєв: Я не вірю, що через Україну будуть прокачувати газ, якщо "Північний потік – 2" буде реалізовано у форматі, задуманому німцями і росіянами
Європі потрібно запропонувати альтернативу газопроводу "Північний потік – 2", і нею може стати можливість для західних партнерів мати дохід від експлуатації української газотранспортної системи, заявив голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявив в інтерв'ю "Економічній правді", опублікованому 6 серпня, що не вірить у збереження транзиту російського газу через Україну, якщо буде реалізовано проект "Північний потік – 2" у форматі, на якому наполягають Росія і Німеччина.
За словами Коболєва, Україна має знайти західного партнера з управління українською газотранспортною системою.
"Наш план полягав у тому, що на переговори з росіянами 17 липня ми мали їхати з партнером, який пройшов хоч якийсь відбір в Україні. Хоча це не означає, що партнера не можна залучити пізніше... Я вважаю, що в нас є вікно можливостей тривалістю приблизно рік – зробити правильні речі", – заявив Коболєв.
Він додав, що якщо до 2019 року проект "Північний потік – 2" буде запущено, а уряд так і не розв’яже питання з управлінням ГТС, то це матиме "великий негативний ефект на електоральні перспективи всіх політиків, яких зараз залучено до ухвалення рішень про транзит через Україну після 2019 року".
На думку голови "Нафтогазу", не можна просто переконувати Європу відмовитися від "Північного потоку – 2".
"Не можна просто говорити Європі: відмовтеся. Треба пропонувати альтернативу. Альтернатива в тому, що Україна буде ділитися доходами від транзиту із західними компаніями, які, окрім доходів від транзиту, дадуть комфорт європейським споживачам і знімуть ті ризики, про які 15 років розповідає "Газпром" – що ми ненадійні, неефективні і крадемо газ... Є партнери в інших країнах, які можуть уплинути на це рішення", – продовжив Коболєв.
Він уточнив, що Україні потрібні ті партнери, які допоможуть залишитися транзитною країною для російського газу без будівництва "Північного потоку – 2".
"Такі партнери є і в Європі, і в інших країнах... Не будемо говорити натяками. Ми говоримо про Європу і США. Це ж очевидно", – додав голова НАК.
Він також розповів, що вже є напрацювання щодо переговорів із такими партнерами, але відмовився конкретизувати.
"Чи є план "Б" і чи передбачає він, що якщо "Північний потік – 2" буде запущено, то із цим партнером буде продовжено роботу?" – запитав журналіст.
"Я не вірю, що через Україну будуть прокачувати газ, якщо "Північний потік – 2" буде реалізовано у форматі, задуманому німцями і росіянами", – відповів Коболєв.
"Північний потік – 2" – другий газопровід, який з'єднає Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м&³3; газу на рік. Вартість проекту – €9,5 млрд, його порівну фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній. У "Газпромі" прогнозують, що "Північний потік – 2" введуть в експлуатацію до кінця 2019 року.
Німеччина, Фінляндія і Швеція дозволили будувати трубопровід на своїй території. Данія – поки що ні.
Влада України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважає "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
13 липня глава Білого дому Дональд Трамп назвав російський газопровід "жахливою трагедією". 16 липня після переговорів із президентом РФ Володимиром Путіним у Гельсінкі американський лідер заявив, що США доведеться конкурувати з "Північним потоком – 2".
18 липня сенатор від штату Вайомінг, республіканець Джон Баррассо вніс у Конгрес США законопроект про санкції проти "Північного потоку – 2".
Представник Державного департаменту США Гізер Ноєрт зазначала, що іноземні підприємства, які працюють у російському енергетичному секторі, можуть потрапити під дію закону "Про протидію супротивникам Америки за допомогою санкцій", який у серпні 2017 року підписав президент США Дональд Трамп.