Коболєв про рішення Стокгольмського арбітражу: Розрахунок компенсацій від "Газпрому" триватиме 2–3 місяці
Для "Газпрому" найважче – визнати факт, що ціну, яку президент РФ Володимир Путін називав європейською, братською або спеціальною для України, арбітраж Стокгольма переглянув у менший бік. Таку думку висловив голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Голова Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" Андрій Коболєв прогнозує, що розрахунок компенсацій, що належать українській стороні після окремого рішення трибуналу при Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма щодо спору з російським "Газпромом", займе 2–3 місяці. Про це він сказав в інтерв'ю ТСН.
"Нам вдалося переглянути ціну з 2014 року – це означає, що за всі обсяги газу, які "Нафтогаз" купував у російського "Газпрому", від цього періоду часу "Газпром" повинен буде нам компенсувати певну суму. Остаточні розрахунки компенсацій в обидві сторони займуть, за моїми оцінками, приблизно 2–3 місяці", – сказав він.
Він зазначив, що якщо "Газпром" відмовиться виконувати рішення Стокгольмського арбітражу, то через суди можна буде заарештовувати майно російської компанії в різних країнах світу.
"У "Газпрому" є багато активів за кордоном, на які можна накласти арешт, із ним можна боротися в інших судах. Але, насправді, не це для "Газпрому" найтяжче. Для "Газпрому" найтяжче – визнати факт, що ту ціну, яку Володимир Путін називав європейською, якоюсь там "братською" чи спеціальною для України, арбітраж переглянув у менший бік. Це означає, що ціна, яку ми сплачували, не була "братською", не була низькою, не була спеціальною. Ось для цього вже ніякого суду не потрібно. Це вже факт доведений. Подобається це "Газпрому" чи не подобається", – заявив Коболєв.
Коболєв додав, що рішення у спорі про транзит газу, яке за графіком очікували до кінця червня, можуть ухвалити пізніше.
31 травня стало відомо, що Стокгольмський арбітраж задовольнив основні вимоги компанії в спорі з "Газпромом": умову "бери або плати" скасовано; заборону на реекспорт скасовано; формулу ціни на газ переглянуто з 2014 року.
Принцип "бери або плати" діяв із 2009 року. Він передбачав штрафи для України в разі недобору російського газу щодо обсягу, зазначеного в контракті. "Нафтогаз України" вважав положення "бери або плати" у вигляді, що міститься в контракті з "Газпромом", неринковим, неправомірним і недійсним.
За словами прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, якби вимоги "Газпрому" задовольнили, збитки української сторони могли становити $45 млрд.
У "Газпромі" стверджують, що рішення Стокгольмського арбітражу є проміжним.