Приєднаюсь до привітань "Нафтогазу" лише після оголошення розпорядчої частини рішення Стокгольмського арбітражу – експерт в енергетичній сфері Рябцев
Розгляд спору між НАК "Нафтогаз України" і "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі може завершитися не раніше, ніж до кінця літа цього року, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев.
Українській владі та НАК "Нафтогаз України" ще рано святкувати перемогу в спорі з російським "Газпромом", який розглядає Стокгольмський арбітраж, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев.
"У нас у соцмережах дуже активно почали вітати керівництво "Нафтогазу", однак ніхто з цих людей не читав 780-сторінковий документ, переданий сторонам слухань. Потрібно розуміти, що арбітраж ще не виніс остаточного рішення. Це виклад принципів права, які ляжуть в основу рішення. Безпосередньо саме рішення з конкретними цифрами буде ухвалено тижні через три–чотири. А потім сторони матимуть право довести свої докази, які спростують або доведуть це рішення. Тобто загалом процес може завершитися не раніше, ніж до кінця літа. Причому це стосується не всіх позовів. Так що святкувати зарано. Я із задоволенням приєднаюсь до привітань "Нафтогазу" лише після оголошення розпорядчої частини рішення Стокгольмського арбітражу", – зазначив Рябцев.
Він наголосив, що підписаний у 2009 році газовий контракт із Росією розкритикували експерти.
"Я зараз побачив багато відверто замовних статей, де у "зраді" звинувачують "Батьківщину" і її лідера Юлію Тимошенко. Якщо підняти документи, то легко можна побачити, що всі експерти сильно критикували угоди, підписані у 2009 році. Їх називали несправедливими. Минуло багато часу, але до 2014 року "Нафтогаз" чомусь не оскаржив укладеного контракту. Цікаво, що Тимошенко було виправдано саме у 2014 році. І водночас було заявлено, що шкоди, підписавши ці угоди, вона не завдала державі. От було б цікаво підняти рішення суду, щоб дослівно побачити це формулювання. Але суть його, наскільки я пам'ятаю, була саме такою", – підкреслив Рябцев.
31 травня в НАК "Нафтогаз України" повідомили, що Стокгольмський арбітраж задовольнив головні вимоги компанії у спорі з "Газпромом":
- умову "бери або плати" скасовано;
- заборону на реекспорт скасовано;
- формулу ціни на газ переглянуто з 2014 року.
Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз" судяться у Стокгольмі через контракти 2009 року на постачання природного газу з РФ в Україну і транзит газу через територію України. Слухання у цій справі завершилося в грудні 2016 року.
Принцип "бери або плати" передбачав штрафи для України у разі недобору російського газу щодо обсягу, зазначеного в контракті. "Нафтогаз України" вважав положення "бери або плати" у вигляді, що міститься в контракті з "Газпромом", неринковим, неправомірним та недійсним.
Коментуючи рішення Стокгольмського арбітражу, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що у 2009 році уряд Юлії Тимошенко підписав "зрадницький" газовий контракт із Росією.