Комітет Ради вивчить, чи загрожував газовий контракт Тимошенко нацбезпеці
Парламентський комітет із питань національної безпеки і оборони розгляне питання про газовий контракт із РФ, який у 2009 році підписала тодішній прем'єр Юлія Тимошенко.
Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони 7 червня вніс до свого порядку денного розгляд питання про російсько-український газовий контракт 2009 року, який від України підписала тодішній прем'єр-міністр, а нині – голова парламентської фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
Комітет вивчить, чи загрожував договір національній безпеці України, повідомляє "Українська правда".
Під час голосування позафракційний нардеп Надія Савченко утрималася. Вона зазначила, що вважає недоречним винесення цього питання на розгляд комітету, оскільки рішення буде популістським.
"Не варто витрачати час комітету, який повинен працювати на захист держави, на ваші війни з Тимошенко", – сказала Савченко, звертаючись до лідера фракції Блоку Петра Порошенка Артура Герасимова.
"Немає жодної війни з Тимошенко. Є контракт, за яким – чітко підтверджено – Путін отримав більше $30 млрд. Тільки уявіть, яка частина цих грошей пішла на закупівлю гармат, танків та зброї, якою вбивають наших людей", – сказав Герасимов.
6 червня Герасимов заявив, що фракція БПП вимагає перевірки Національним антикорупційним бюро та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою контрактів на постачання газу, укладених Тимошенко.
Тимошенко назвала цю заяву "істерією і пропагандою". За її словами, Україна виграла Стокгольмський арбітражний суд завдяки контракту 2009 року.
У 2009 році Тимошенко від України підписала контракт із РФ із прописаним у ньому принципом "бери або плати". Він передбачав штрафи для української сторони в разі недобору російського газу щодо обсягу, зазначеного в контракті.
Починаючи із 2014 року, "Газпром" і "Нафтогаз" судилися у Стокгольмському арбітражі через контракт 2009 року на постачання природного газу із РФ в Україну і транзит газу через територію України. Слухання у цій справі завершилися у грудні 2016 року.
31 травня в НАК "Нафтогаз України" повідомили, що Стокгольмський арбітраж задовольнив основні вимоги компанії у суперечці з "Газпромом".
- умову "бери або плати" скасовано;
- заборону на реекспорт скасовано;
- формула ціни на газ переглянута із 2014 року.
Коментуючи рішення Стокгольмського арбітражу, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що у 2009 році уряд Тимошенко підписав "зрадницький" газовий контракт із Росією.