Міжвідомча робоча група рекомендувала не оскаржувати справу в СОТ про обмеження Росією транзиту з України
Висновки експертів СОТ про наявність "надзвичайних обставин у міжнародних відносинах" під час розгляду справи про заборону українського транзиту через територію РФ фактично є визнанням збройного конфлікту між Росією і Україною ще однією міжнародною організацією, вважають в українському уряді.
Україні не варто заперечувати висновок Світової організація торгівлі (СОТ), яка визнала дії Росії щодо обмеження транзиту через свою територію українських товарів у Казахстан і Киргизстан такими, що відповідають документам СОТ.
Таку думку після вивчення звіту експертів СОТ у справі DS 512 "Російська Федерація – заходи з обмеження транзитного руху" висловила міжвідомча робоча група при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, поінформував 15 квітня сайт Кабінету Міністрів.
Група "дійшла висновку про наявність у вказаному звіті низки істотних положень, позитивних для торговельних інтересів України й усієї міжнародної спільноти".
"Зокрема, публікація висновків групи експертів СОТ щодо наявності "надзвичайних обставин у міжнародних відносинах" є фактичним визнанням ще однією міжнародною організацією в особі СОТ наявності збройного конфлікту між Україною і Росією. Крім того, висновки групи експертів СОТ дають можливість самій Україні, відповідно до власних інтересів, у разі такої необхідності застосовувати санкції проти Росії, керуючись визначеними експертами СОТ положеннями", – ідеться в повідомленні Кабміну.
У міжвідомчу групу увійшли представники Мінекономрозвитку, Міністерства закордонних справ, Міністерства юстиції, Міністерства інфраструктури, Секретаріату Кабінету Міністрів, Державної фіскальної служби, "Укрзалізниці", Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України.
5 квітня СОТ опублікувала рішення групи арбітрів стосовно спору Росії та України щодо введення Москвою обмеження на транзит українських товарів у Казахстан і Киргизстан через територію РФ. У СОТ зробили висновок, що РФ не порушила ні генеральної угоди щодо тарифів і торгівлі за 1994 рік, ні документа про приєднання до СОТ.
Спеціальні заходи з контролю діють у Росії з 1 січня 2016 року. Підписаний президентом РФ Володимиром Путіним указ встановив, що транзитні автомобільні та залізничні вантажоперевезення з України через російську територію відбуваються тільки з території Білорусі.
Це рішення керівництва РФ стало реакцією на початок дії з 1 січня 2016 року зони вільної торгівлі між Україною і Європейським союзом. Спочатку заборона стосувалася лише постачань до Казахстану, а з липня 2016 року транзитні обмеження поширили на Киргизстан.
У грудні 2018 року Путін продовжив дію указу до 1 липня 2019 року.
Україна неодноразово закликала Росію скасувати обмеження на транзит у межах СОТ.
Із проханням створити групу арбітрів Україна звернулася до СОТ 9 лютого 2017 року.