МЗС України: Напад на українські судна – черговий акт збройної агресії РФ проти України
У Міністерстві закордонних справ України у зв'язку з захопленням Росією українських військових кораблів закликали міжнародних партнерів запровадити нові та вдосконалити чинні санкції проти РФ, а також надати Україні військову допомогу для захисту територіальної цілісності.
Україна висловила категоричний протест Росії у зв'язку із захопленням українських військових катерів "Бердянськ", "Нікополь" і буксира "Яни Капу" та пораненням і взяттям у полон українських військовослужбовців. Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України, опублікованій на сайті відомства 26 листопада.
"Напад на українські судна, які здійснювали морський перехід із порту Одеса до порту Маріуполь із дотриманням положень усіх чинних багатосторонніх і двосторонніх міжнародних договорів і правил навігації, є черговим актом збройної агресії РФ проти України, як це визначено, зокрема, у ст. 2 Статуту ООН і положеннями резолюції Генеральної Асамблеї ООН 29/3314 від 14 грудня 1974 року про визначення агресії. Росія фактично розширила свої військові дії проти України на морі. Кремлівський злочинний режим сьогодні вкотре продемонстрував, що він не має меж, не зупиниться у своїй агресивній політиці і готовий до будь-яких актів агресії проти нашої держави", – ідеться в заяві.
У МЗС закликали негайно надати медичну допомогу українським військовослужбовцям та безпечно доправити їх в Україну, а також повернути українській стороні захоплене майно і компенсувати збитки.
"Уся відповідальність за подальше загострення ситуації в регіоні Чорного та Азовського морів і підрив процесу мирного врегулювання російсько-українського збройного конфлікту повністю покладається на кремлівський режим. Звертаємося до наших союзників і партнерів із проханням ужити всіх необхідних заходів для стримування агресора, у тому числі через застосування нових і посилення існуючих санкцій, а також надання Україні військової допомоги для захисту територіальної цілісності та суверенітету в рамках міжнародно визнаних кордонів", – заявили у відомстві.
25 листопада представники ВМС України повідомили, що російський прикордонний сторожовий корабель (ПСКР) "Дон" протаранив український рейдовий буксир "Яни Капу". У прикордонній службі ФСБ РФ заявили, що три українські кораблі дорогою до Керченської протоки "небезпечно маневрують" і не підкоряються "законним вимогам" російської влади.
Дії Росії щодо кораблів ВМС України Міністерство закордонних справ України розцінило як провокаційні та агресивні.
"З міркувань безпеки" Росія закрила прохід через Керченську протоку для цивільних суден.
За даними ВМС України, російські вертольоти заходили на бойовий курс із прицілюванням на українські кораблі, які очікували проходження через Керченську протоку.
Коли українські кораблі почали рух на вихід із Керченської протоки, росіяни їх переслідували, а потім відкрили по українських військових вогонь на ураження.
У ВМС України повідомляли, що росіяни захопили український броньований артилерійський катер "Бердянськ" і буксир "Яни Капу", а катер "Нікополь" прямує у супроводі окупантів. Шестеро українських військовослужбовців дістали поранення. Усього понад 20 військових потрапило в полон.
Президент України Петро Порошенко на засіданні Ради нацбезпеки і оборони України 26 листопада заявив про підтримку пропозиції Воєнного кабінету ввести в Україні воєнний стан. Секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що запропоновано ввести його на 60 днів.
Спікер Верховної Ради Андрій Парубій скликав на 16.00 26 листопада позачергове засідання українського парламенту. Парламентарії розглянуть пропозицію про введення воєнного стану.
У ФСБ РФ заявили, що проти українських військових відкрито кримінальну справу через інцидент у районі Керченської протоки за ч. 3 ст. 322 (незаконний перетин державного кордону) Кримінального кодексу РФ. За їхніми словами, кораблі доправлять у порт окупованої Керчі.