МЗС України: Росії важко буде залишити без наслідків грубе ігнорування рішень міжнародних судів
До 25 червня Росія має відзвітувати, як вона виконує наказ Міжнародного трибуналу з морського права про звільнення захоплених українських військових моряків, заявила речниця Міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко.
Росії важко буде залишити без наслідків ігнорування рішень міжнародних судів, зокрема Міжнародного трибуналу з морського права, який ухвалив рішення про негайне звільнення захоплених РФ українських військових моряків. Про це в ефірі "Громадського" 19 червня заявила речниця Міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко.
"До 25 червня Росія має відзвітувати, як вона виконує наказ Міжнародного трибуналу з морського права. Ми знаємо, що російська сторона не оригінальна у своїх спробах публічно ігнорувати рішення трибуналу, наполягаючи, що у нього нібито немає юрисдикції... Не забуваймо, що всі ці процеси відбуваються в умовах суттєвого політичного тиску з боку наших країн-партнерів, міжнародних організацій, і все це зафіксовано в багатьох резолюціях. Тобто важко буде залишити без наслідків таке грубе ігнорування рішень міжнародних судів", – сказала Зеленко.
Вона зазначила, що Росія в міжнародно-правовому плані не ізольована.
"У неї теж є кораблі, їй теж треба здійснювати якусь діяльність і, можливо, колись подавати до суду в якості позивача. І тут виникає питання, як розглядати питання і підтримувати країну, яка сама не в змозі виконувати рішення міжнародних судів", – додала вона.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували в кримських "судах" і перевезли до Москви. Трьох поранених українців помістили в лікарню слідчого ізолятора "Матросская тишина", інших доправили в СІЗО "Лефортово". Зараз усі моряки перебувають у "Лефортово".
Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетинанні кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх. В управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що українські моряки, як військовополонені, мають перебувати під захистом Женевської конвенції.
Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Рішення було ухвалено 19 голосами, проти виступив тільки суддя від РФ Роман Колодкін.
У міністерстві закордонних справ Росії вважають, що міжнародний арбітраж не мав юрисдикції для розгляду інциденту.