Огризко: Коли ми з поляками разом – здобуваємо перемогу, коли нарізно – обидві країни зазнають поразки від Росії
Києву не потрібно жорстко реагувати на заяви глави МЗС Польщі Вітольда Ващиковського про Україну, щоб не зіпсувати відносин із Варшавою, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко.
Главі польського МЗС Вітольду Ващиковскому не варто порушувати історичні питання для досягнення власних політичних цілей, сказав виданню "ГОРДОН" колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко, коментуючи заяву Ващиковського про те, що "Україна використовує Польщу".
"Ващиковський не тільки дипломат, але і політик. І коли він робить заяви про Україну, верх бере політичний складник. Він один із тих, хто може втратити місце в польському уряді. Тому всіляко намагається змінити ситуацію. Ми маємо спокійно на це реагувати. Найгірше рішення зараз – бути втягнутим в історичні дебати і намагатися одне одного переконати у своїй правоті. Це робота вчених. Політики не мають використовувати історію для досягнення якихось політичних цілей. Це дуже поганий тренд. Зокрема у Польщі", – зазначив Огризко.
За його словами, Ващиковський не зможе вплинути на рішення президента Польщі Анджея Дуди щодо його візиту в Україну.
"Українській владі варто звернути увагу на заяви Ващиковського, але робити з них стратегічних висновків не потрібно. Є одна всім відома країна, яка буде дуже рада, якщо українці і поляки посваряться. Історія неодноразово доводила: коли ми з поляками разом – здобуваємо перемогу, коли нарізно – обидві країни зазнають поразки від Росії. Тобто з нашого боку не має бути жорсткої реакції на заяви Ващиковського, яка зіпсувала б відносини з Польщею. Що стосується візиту Дуди в Україну, то рішення він ухвалюватиме самостійно – їхати до нас чи ні", – підкреслив Огризко.
4 листопада Ващиковський прибув до Львова, де позитивно оцінив заяву українського МЗС, що серед українців немає антипольських настроїв. Глава МЗС Польщі 2 листопада заявляв, що Польща має намір запустити процедуру, яка не дасть змоги в'їхати в країну українцям, що демонструють антипольські погляди.
У жовтні 2016 року польський Сейм і Верховна Рада України ухвалили спільну Декларацію пам'яті та солідарності, яка має покласти край історичним суперечкам. Незважаючи на це, історичне питання залишається джерелом напруженості між країнами.
Протягом трьох років у Польщі осквернили 15 українських пам'ятників, повідомляв у травні 2017 року Український інститут національної пам'яті. Жодного пам'ятника не відновлено. За цей самий період в Україні вандали пошкодили чотири польські пам'ятники, усі відновлено коштом української сторони.
Польський історик і сенатор Ян Жарин заявив, що в переговорах між Україною і Польщею щодо історичної спадщини помітна криза.