Журналіст Померанцев: В Україні першу, другу і третю владу неможливо відокремити, тому журналістика неспроможна бути "четвертою"
Британський письменник, поет і журналіст Ігор Померанцев заявив, що не сумнівається у професіоналізмі, таланті і відповідальності українських колег, які знайдуть вихід із заплутаного українського лабіринту.
Виходець із СРСР, британський письменник, поет і журналіст Ігор Померанцев опублікував у Facebook свої роздуми у зв'язку з Міжнародним днем солідарності журналістів, який відзначають 8 вересня.
Він зазначив, що журналістику прийнято називати "четвертою владою".
"Влада ця умовна, на відміну від законодавчої, виконавчої і судової. Поділ останніх трьох гілок влади – незаперечне досягнення демократії. Але наскільки дієва "четверта влада" в умовах демократії, що робить перші кроки у своєму розвитку, я сказав би, в умовах крихкої демократії?" – написав журналіст.
Померанцев розповів, що політичні дискусійні шоу на українських телеканалах роблять за західними лекалами, проте українських журналістів поки не можна назвати "четвертою владою".
"У суспільстві, в українському суспільстві, першу, другу і третю владу неможливо відокремити одна від одної, тому журналістика неспроможна грати роль "четвертої". Політика в Україні переважно є інструментом для особистого збагачення політиків, а не реалізації тих чи інших програм і планів, життєво важливих для суспільства і держави. Розмовляти у публічному просторі з депутатами парламенту, головами парламентських комітетів і підкомітетів як із політиками – означає створювати ілюзію демократії. За відсутності зрілої законодавчої, виконавчої та судової влади журналістика, що імітує "четверту владу", тільки потурає державному істеблішменту, тобто людям, які прийшли у владу у пошуках пільг і привілеїв", – наголосив Померанцев.
Він додав, що не має відповіді на запитання, що робити журналістиці в таких умовах.
"Можливо, вона [відповідь] є в українських колег. Мені доводилося співпрацювати з чудовими журналістами у Чернівцях, у Львові, в Харкові, в Одесі, в Києві. Я не сумніваюся в їхньому професіоналізмі, таланті, відповідальності. Я думаю, що вони самі знайдуть вихід із замкнутого кола, із заплутаного українського лабіринту. Можливо, ключове слово в цих пошуках – "відвага". Ми живемо не на безлюдному острові. Понад триста років тому англійський журналіст Даніель Дефо написав іронічний памфлет "Найкоротший шлях розправи з дисидентами". За це його було засуджено до ганебного стовпа. Лондонці обсипали засудженого квітами, і влада відступила. Поки у журналіста є читачі, слухачі, глядачі, він не самотній. Інших союзників у журналіста немає і не буде", – підсумував письменник.
Померанцев народився 11 січня 1948 року в місті Саратові. Закінчив романо-германський факультет Чернівецького університету. Працював учителем сільської школи у Карпатах, технічним перекладачем у Києві, писав вірші.
Емігрував до Німеччини в 1978 році, з того самого року – громадянин Великобританії. З 1980 року працює в радіожурналістиці ("Русская служба BBC", "Радио Свобода").
Був членом консультативної ради журналу "Форум" (Німеччина). З 1998 року – член редколегії журналу "Контрапункт" (США).