Посол України при ЄС про український закон "Про освіту": Настав час припинити політизувати це питання
Деякі українські партнери вже погодилися на двосторонній діалог щодо нового українського закону "Про освіту", і лише один із них "продовжує риторику ескалації", заявив посол України в Європейському союзі Микола Точицький.
Настав час припинити політизувати новий закон України "Про освіту", написав посол України в Європейському союзі Микола Точицький у колонці для видання Euractiv.
Він нагадав, що метою нового закону було "наближення" української системи освіти до стандартів ЄС і забезпечення рівних можливостей для всіх громадян України.
"Неточна інформація і поверхневе читання закону призводять до помилкового тлумачення, їх використовують для того, щоб увести в оману міжнародну спільноту щодо питання про права національних меншин в Україні. Навіть більше, деякі політики наважилися використовувати цей привід, щоб підірвати територіальну цілісність моєї країни", – написав Точицький, маючи на увазі акцію "Самовизначення для Закарпаття", яка відбулася 13 жовтня під українським посольством у столиці Угорщини Будапешті.
Він зазначив, що деякі українські партнери вже визнали, що новий закон надасть більше можливостей національним меншинам. І лише один із них "продовжує риторику ескалації, використовуючи тактику шантажу, погрожуючи блокувати наші європейські ініціативи і навіть ставлячи під питання Угоду про асоціацію".
Точицький підкреслив, що тактика шантажу і погроз блокування європейських ініціатив України приведе "в нікуди".
"Настав час припинити політизувати це питання, а замість цього перейти разом до професійної розмови, щоб розвіяти міфи й хибні тлумачення", – додав посол.
5 вересня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому закон "Про освіту". 28 вересня він набув чинності.
Документ уводить 12-річну шкільну освіту та посаду освітнього омбудсмена, а також розширює використання української мови в навчанні.
Занепокоєння щодо мовної статті в законі висловили Румунія, Угорщина, Молдова, Польща, Росія, а також Болгарія і Греція.
26 вересня у міністерстві закордонних справ Угорщини повідомили, що блокуватимуть будь-яке подальше зближення України та ЄС через закон "Про освіту".
12 жовтня ПАРЄ ухвалила резолюцію, у якій висловила стурбованість новим українським законом "Про освіту". У документі підкреслено, що новий закон призведе до значного скорочення прав національних меншин. Українська делегація, за винятком Мустафи Джемілєва, проголосувала проти.
Президент України Петро Порошенко зазначав, що реформа освіти в Україні покликана допомогти національним меншинам.