Правозахисниця Томак про справу українця Литвинова: У тому-то й суть, що це не помилування. Тому постає питання, як звільняти людину вже в Україні
У разі звільнення українця Сергія Литвинова, якого влада України називала в'язнем совісті, Росія може звинуватити Україну в порушенні конвенції про передавання засуджених осіб і більше нікого українській стороні не видасть. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" сказала правозахисниця Марія Томак.
Сергій Литвинов, якого влада України називала в'язнем совісті, після переведення з Росії залишається у харківській виправній колонії, оскільки його не було помилувано у РФ, а український суд погодився з вироком російського суду. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" сказала правозахисниця Марія Томак.
"Литвинова перевели в Україну, тому що він написав відповідне звернення згідно з конвенцією про передавання засуджених осіб. Він як громадянин України попросив, щоб йому дозволили відбувати покарання тут. Дуже важливо розуміти, що це не екстрадиція, як багато хто помилково каже. Це абсолютно інша процедура. Дуже багато наших громадян, яких утримують у російських в'язницях, зверталося до влади РФ з аналогічним проханням про переведення в Україну, і їх було переведено. Кожен рік – це десятки людей. Але тут є важливий момент – якщо Росія погоджується на такий варіант, то це не означає, що людину звільнять після того, як вона опиниться на території України. Оскільки перед переведенням український суд ухвалює рішення, що він згоден із російським вироком і зобов'язується від імені держави, що громадянин України відсидить свій строк тут", – зазначила правозахисниця.
За її словами, процедура передання Литвинова Україні принципово відрізняється від процедури звільнення з російської в'язниці нардепа Надії Савченко.
"І тут уже постає питання про те, як звільняти людину, яку вдалося повернути на територію України за цією процедурою, але яка є, на нашу думку, незаконно засудженою в Росії. У тому-то й річ, що це не помилування, як бувало раніше з нашими політв′язнями, а зовсім інша історія. Наразі це перший випадок, коли Україні за такою процедурою видають людину, яку ми вважаємо політв'язнем. Деякі адвокати кажуть, що так само було передано Савченко. Нічого подібного. Там було помилування після звернення до родичів [президента РФ Володимира] Путіна. Саме тому, коли її передали Україні, її одразу ж було звільнено", – сказала Томак.
Вона підкреслила, що українське законодавство не передбачає надання громадянам країни статусу політв'язнів.
"Тут є дві головні проблеми: перша – відсутність відповідальних осіб за захист прав цієї категорії громадян, які могли б забезпечити оперативну реакцію; друга – у нас досі немає закону, який надавав би політв'язням відповідний правовий статус. Ми про це вже чотири роки говоримо. Згідно з українським законодавством, Литвинова позбавлено будь-якого особливого статусу і він не є політв'язнем. Єдиний документ – це постанова парламенту, що перелічує певну кількість осіб, яких Україна вважає незаконно утримуваними, але це просто політична декларація, яка не має жодних правових наслідків. Так, наші державні органи знали про переведення Литвинова. Український суд підтвердив вирок, тому він і опинився в українській колонії. Але механізму для його звільнення у межах конвенції немає", – заявила правозахисниця.
На її думку, Литвинова звільнять з української колонії.
"Зараз через адвоката Литвинова подано прохання про помилування президентом. За інформацією захисту, подано й уже навіть розглянуто заяву про перерахунок строку ув'язнення відповідно до "закону Савченко" і, відповідно, про умовно-дострокове звільнення. Наступного тижня в адвоката буде на руках рішення суду, і можна буде говорити про конкретику. Але у разі застосування яких би там не було механізмів – чи то помилування, чи то УДЗ – Росія може заявити про порушення Україною конвенції й відмовитися від передавання наших громадян для відбування покарання в подальшому. Я не сумніваюся, що Литвинова звільнять. Його б звільнили і без розголосу. А тепер – так і поготів. Хоча, думаю, після розголосу Росія уважніше спостерігатиме за цією справою. І цілком імовірно, що РФ звинуватить Україну в порушенні конвенції і просто більше нікого нам не передасть", – резюмувала Томак.
27 червня "Громадське" повідомило, що Литвинова, засудженого у РФ за статтею "розбій", було переведено із РФ і з 1 березня 2019 року він перебуває в Диканівській колонії №12 у Харкові. У Росії він провів у в'язниці п'ять років, у колонії зазначили, що йому залишилося відбути ще три з половиною року. Він додав, що написав лист із проханням про помилування президенту України Володимирові Зеленському. Керівництво колонії підтвердило, що документи на помилування 27 червня надіслали в Київ.
Заступник міністра юстиції України Іван Ліщина підкреслив, що розголос ситуації з Литвиновим може перешкодити подальшому передаванню в Україну засуджених із Росії.
Литвинов – скотар агрогосподарства із села Комишне Луганської області. 29 серпня 2014 року Слідком РФ висунув проти нього обвинувачення в участі в "каральних операціях" батальйону "Дніпро". Нібито Литвинов та його спільники здійснювали масові вбивства і зґвалтування в Луганській області. Серед імовірних жертв було не менше ніж 30 чоловіків, вісім жінок і 12-річна дівчинка.
У МВС України заявили, що бійця Литвинова у "Дніпрі" ніколи не було. Навіть більше, цей батальйон перебував у Донецькій області і не виконував жодних завдань у Луганській. Дружина Литвинова сказала, що він узагалі не служив в армії.
Адвокат українця звертався до Європейського суду з прав людини зі скаргою на тортури і фальсифікацію обвинувачень свого підзахисного.
Пізніше обвинувачення в масових убивствах було знято, а російська прокуратура попросила вибачення в українця.
У підсумку у квітні 2016 року суд у Ростові-на-Дону засудив Литвинова до восьми з половиною років колонії суворого режиму. Слідство вважає, що влітку 2014 року в одному з населених пунктів Станично-Луганського району Луганської області України Литвинов за попередньою змовою з двома учасниками антитерористичної операції на Донбасі напав з автоматом Калашникова на громадянина Росії Олександра Лисенка, викравши два автомобілі, що належали потерпілому, і завдавши йому тілесних ушкоджень.
"Я ніколи не бачив цієї людини і ніколи нічого не крав, я простий колгоспник", – заявив Литвинов "Громадському".
Українська консулка в Новосибірську Діана Іванова в червні 2018 року відвідувала Литвинова в колонії під Магаданом. Українська влада вважала його політичним в'язнем.