Родичі загиблих у катастрофі Іл-76 бійців виступили проти ліквідації військової прокуратури
Цивільні прокурори не зможуть дати правової оцінки злочинним діям військових, вважають родичі загиблих в авіатрощі Іл-76 українських військових Іляна Гайдук і Сергій Ніконов. На їхню думку, генерал-майор Віктор Назаров, засуджений у справі про недбалість, що призвело до загибелі дніпропетровських десантників у 2014 році, постав перед судом і його було засуджено завдяки зусиллям саме військової прокуратури.
Родичі загиблих в авіатрощі військового Іл-76 бійців виступили проти ідеї команди нового президента України Володимира Зеленського ліквідувати військову прокуратуру. Про це вони заявили в коментарі УНН.
За словами сестри загиблого бійця Іллі Гайдука Іляни, рішення про ліквідацію військової прокуратури у країні, що воює, необдумане. Цивільні прокурори не зможуть дати правової оцінки злочинним діям військових, вважає вона.
Гайдук підкреслила, що генерал-майор Віктор Назаров постав перед судом і його було засуджено завдяки зусиллям військової прокуратури.
"Ми знаємо, що був вплив попередньої влади. Зокрема головнокомандувача з приводу захисту Назарова. Та, попри це, військова прокуратура довела справу до суду. Процес не завершено, але результатом роботи військової прокуратури ми задоволені. Я не впевнена, що ми мали б результат, якби розслідування справи про збитий Іл-76 вела цивільна прокуратура. Діям військових повинні надавати оцінку військові фахівці. Саме тому ліквідувати військову прокуратуру у країні, на території якої йде війна, ідуть бойові дії, не можна", – переконана вона.
Батько загиблого 24-річного десантника Павла Ніконова Сергій у коментарі УНН підтримав думку Гайдук.
"Ну, приберете ви військову прокуратуру, а що натомість? Хто буде розслідувати злочинні дії військових, таких, як Назаров? Адже, якби не військові прокурори, Назарова б не засудили. Цією справою "від" і "до" займалися військові прокурори, і вони свою роботу виконали на всі 100%", – сказав Ніконов.
6 серпня заступник керівника Офісу президента України Руслан Рябошапка заявив, що не бачить необхідності в наявності військової прокуратури.
Військова прокуратура є структурним підрозділом Генеральної прокуратури України. Вона займається наглядом за дотриманням законів у Збройних силах України, Державній прикордонній службі, Нацгвардії, Військовій службі правопорядку ЗСУ, СБУ та інших військових формуваннях.
У ніч із 13-го на 14 червня 2014 року терористи підбили транспортний літак Збройних сил України, в авіатрощі загинуло 49 осіб, включно із 40 десантниками 25-ї окремої Дніпропетровської повітряно-десантної бригади.
Прокуратурою Дніпропетровської області цю подію було кваліфіковано як терористичний акт, кримінальне провадження відкрито за ч. 3 ст. 258 Кримінального кодексу України (створення терористичної групи чи терористичної організації).
27 березня 2017 року Павлоградський суд Дніпропетровської області ухвалив вирок генералу Назарову у справі про катастрофу Іл-76, його було засуджено на сім років позбавлення волі за недбалість. У своєму останньому слові Назаров заявив, що йому особисто ніхто не доповідав про загрозу напередодні катастрофи. Також він зазначив, що літак було збито із зенітної установки, про розміщення якої він не міг знати.
У вересні 2017 року розпочався розгляд апеляції Назарова. У січні 2018 року суд призначив повторну експертизу. Офіцер залишається на волі.
4 серпня стало відомо, що Назаров подав рапорт про звільнення з лав ЗСУ. Начальник Генштабу Руслан Хомчак задовольнив прохання генерал-майора.