Смешко: А знищувати літакобудування, це як?! У нас найкращий транспортний літак у світі! "Мрія" досі в півтора раза більше піднімає, ніж американський Galaxy
За умови правильної державної політики Україна могла б виробляти авіаносці, сказав в інтерв'ю відомому педіатру Євгенові Комаровському лідер партії "Сила і честь", колишній голова Служби безпеки України й ексначальник Головного управління розвідки Міноборони Ігор Смешко.
В Україні має бути політика національного економічного протекціонізму. Таку думку в інтерв'ю відомому педіатру Євгенові Комаровському висловив лідер партії "Сила і честь", колишній голова Служби безпеки України й ексначальник Головного управління розвідки Міноборони Ігор Смешко. Текст розмови опубліковано на сайті видання "ГОРДОН".
"А знищувати літакобудування, це як?! У нас найкращий транспортний літак у світі! "Мрія" в півтора раза більше піднімає, ніж американський Galaxy. Американці не мають зараз літака, який був би кращим за нашу "Мрію". Ми могли виробляти авіаносці! Ну добре, авіаносці нам не потрібні, але як можна було в Миколаєві знищувати найбільший док у Європі, здатний будувати океанські кораблі?" – сказав він.
На думку політика, проблеми України потрібно вирішувати системно й комплексно.
"Треба передусім розібратися в ієрархії пріоритетів, поставити коефіцієнти значущості для складної системи, подивитися зовнішнє середовище, у якому вона працює, постійно мати негативний зворотний зв'язок", – зазначив Смешко.
Смешко – лікареві Комаровському: Моя мама померла в 1991 році від онкології. Ми жили разом, я щодня їздив на Троєщину по ампулу промедолу, і це рятувало її від мук. Читайте повну версію інтерв'ю
Ан-225 "Мрія" розробило київське конструкторське бюро імені Олега Антонова у 80-х роках, перший політ літак здійснив 21 грудня 1988 року. Спочатку його було призначено для транспортування космічних кораблів багаторазового використання та елементів ракетних систем. Проте із 2000-х років його використовують для комерційних перевезень.
"Мрія" є в єдиному екземплярі. Другий такий літак було закладено на підприємстві "Антонов" у Києві, проте його так і не добудували.
19 березня 2018 року літак здійснив перший політ після ремонту. До цього він не літав півтора року.