Суд Євросоюзу може скасувати санкції щодо Януковича і його топчиновників за 2016–2018 роки – ГПУ

Янукович після втечі з України проживає в Росії
Фото: ЕРА

За словами речниці генпрокурора України Лариси Сарган, імовірне скасування судом Євросоюзу санкцій щодо експрезидента України Віктора Януковича і його топчиновників не вплине на перебіг розслідування, у якому вони фігурують.

Суд Європейського союзу може скасувати санкції щодо низки державних діячів часів четвертого президента України Віктора Януковича, включно із самим Януковичем. Про це 11 липня повідомила у Facebook прессекретарка генерального прокурора України Лариса Сарган.

"Найближчим часом судом Європейського союзу можуть бути винесені рішення за позовами [Віктора] Януковича, [його сина Олександра] Януковича, [ексміністра доходів і зборів Олександра] Клименка, [колишнього першого віцепрем'єр-міністра Сергія] Арбузова, [генпрокурора Віктора] Пшонки, [його сина Артема] Пшонки й [ексглави Адміністрації Президента Андрія] Клюєва про скасування санкцій ЄС, продовження яких здійснювалося Радою ЄС протягом 2016–2018 років", – написала вона.

Вона зазначила, що сторонами в судових процесах є ексчиновники і Рада ЄС.

"Варто зазначити, що чинні санкції ЄС щодо 12 колишніх українських високопосадовців та їхнього найближчого оточення були продовжені в березні 2019 року і залишатимуться чинними... За результатами судових рішень та їхнього аналізу буде більш детальна інформація", – заявила вона.

Вона підкреслила, що ймовірне рішення суду Євросоюзу "жодним чином не вплине на хід розслідувань щодо згаданих осіб, які здійснюються правоохоронними органами України".

Санкції проти експрезидента України Віктора Януковича та його найближчого оточення Євросоюз запровадив у лютому 2014 року і відтоді неодноразово продовжував їх. Востаннє Європейський союз продовжив їх до 6 березня 2020 року.

13 квітня 2019 року німецьке видання Die Welt із посиланням на внутрішні документи Європейської служби зовнішніх зв'язків (EEAS) повідомляло, що Євросоюз виключив із санкційного списку наближених до експрезидента України Януковича дев'ятьох осіб через брак доказів їхньої провини у заподіянні шкоди територіальній цілісності України. Представник України в Європейському союзі Микола Точицький спростував цю інформацію.

24 січня 2019 року Оболонський райсуд заочно визнав Віктора Януковича винним у державній зраді і пособництві у веденні агресивної війни й засудив його до 13 років позбавлення волі. Суд не визнав доведеною провину експрезидента в посяганні на територіальну цілісність України. Експрезидент не брав участі у процесі. Після втечі з України в лютому 2014 року він проживає в Росії. Захисники експрезидента називали рішення суду необґрунтованим, ухваленим під тиском. На вирок Януковичу адвокати подали кілька апеляційних скарг.