Томіленко: Чому люди, які пишуть "законопроєкти про дезінформацію", сіли у свої крісла? Чи не завдяки журналістським розслідуванням і свободі слова?
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко сказав у інтерв'ю виданню "ГОРДОН", що реформи в медіасфері "потрібні й важливі", але українська влада "не з того їх почала".
Українська влада хоче нав'язати українським журналістам певний стандарт прескарти. Про це в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" заявив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
"У влади до чужих, виходить, питань немає – у неї питання тільки до своїх... Тоді нехай би досвід європейських країн вивчила – для початку. У Європі журналіста давно сприймають не як носія шматочка пластику (редакційного посвідчення). У Європі блогер, у якого 50 тис., 100 тис. і більше підписників, сам собі ЗМІ. Й "індекс довіри" до нього та його матеріалів визначають не карткою, кимось виданою, а кількістю людей, які його читають, коментують, репостять... Міжнародні організації розкривають, розширюють саме поняття "журналіст", а ми, навпаки, звужуємо, тому що скоро (якщо цей закон ухвалять) вам буде недостатньо того, що ви працюєте в редакції "ГОРДОН", щоб вважатися професійною журналісткою. Ну і що, що є публікації, посвідчення", – сказав він.
За словами Томіленка, ніхто з людей із журналістським посвідченням не зробив нічого поганого в державних масштабах.
"Доступ до інформації отримав? На концерт пройшов безкоштовно? Це можна порівняти, скажіть, зі зловживаннями в "Укроборонпромі", наприклад, за розкриття яких той самий Бігус міг би сісти серйозно і надовго, якби у нас рік тому був такий закон? Чому в країні влада змінилася, і люди, які такі закони пишуть, у свої крісла сіли? Чи не завдяки журналістським розслідуванням і свободі слова? А тепер ми хочемо, грубо кажучи, порахувати, узяти на олівець і тримати в шорах журналістів. Не парадокс? Реформи в медіасфері, як і в будь-який інший, дійсно потрібні й важливі, але не з цього ж починати", – заявив він.
Томіленко про "законопроєкт Бородянського": Ми не готові подавати патрони, якими в нас же і вистрілять. Читайте повну версію інтерв'ю
Законопроєкт про дезінформацію, який передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність за поширення недостовірних даних засобами масової інформації, міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський презентував 17 січня.
Зокрема, поширення дезінформації за умови добровільного спростування, починаючи з третього факту порушення протягом одного року, передбачає покарання у вигляді 1000 мінімальних зарплат за кожне порушення (мінімальна зарплата з 1 січня 2020 року становитиме 4723 грн; отже, штраф буде 4,7 млн грн). Якщо ЗМІ відмовиться добровільно спростувати "дезінформацію", штраф збільшиться до 2000 мінімальних зарплат за кожен факт (9,4 млн грн).
Відстежувати публікації у ЗМІ, що містять ознаки дезінформації, має уповноважений із питань інформації, якого призначатиме Кабінет Міністрів.
В Інституті масової інформації заявили, що законопроєкт про дезінформацію та заходи з боротьби з нею містить неоднозначні норми, неприпустимі в демократичному суспільстві.
Генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес підкреслив, що держава не має обмежувати діяльність працівників ЗМІ.
Занепокоєння щодо законопроєкту висловили і в ОБСЄ. Представник ОБСЄ зі свободи ЗМІ Арлем Дезір підкреслив, що боротьба з дезінформацією не має відбуватися, шкодячи свободі ЗМІ.