У поліції розповіли, як вийшли на ймовірних убивць Шеремета
За словами заступника голови Національної поліції України Євгена Коваля, слідство виявило зв'язок між особами, які можуть бути причетними до вбивства журналіста Павла Шеремета, коли вивчило низку вибухів, які сталися по всій території України.
У межах розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета слідство вивчило 35 вибухів по всій території України і звернуло увагу на два випадки – підрив ЛЕП 21 листопада 2015 року в Херсонській області та невдалий замах на бізнесмена в Івано-Франківській області, розповів заступник голови Національної поліції Євген Коваль, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
За його словами, це, а також специфічний принт на одязі одного з імовірних підривників ЛЕП на адмінкордоні із Кримом, чия особа правоохоронцям була невідомою, дало змогу вийти на підозрюваних у вбивстві Шеремета.
"Вивчивши велике коло знайомих [одного з організаторів підриву ЛЕП, людини на прізвисько] Нацик, слідство зацікавив громадянин [музикант і доброволець Андрій] Антоненко. Установлено, що він проживає в центрі Києва, поблизу місця, де вбили Шеремета. На фото в соціальних мережах Антоненко часто носить одяг зі специфічними емблемами і зображеннями, які схожі на зображення ймовірного злочинця – убивці Шеремета", – сказав він.
За словами поліцейського, правоохоронці встановили, що Антоненко має "тісні зв'язки" із двома особами, які зацікавили слідство: Юлією Кузьменко та чоловіком К. під псевдонімом Електрик. Вони нібито неодноразово зустрічалися, зокрема й щодо допомоги військовим.
Коваль зазначив, що в них були спільні друзі, а громадянин К. жив із Кузьменко і мав навички оперативної роботи.
За даними поліції, Антоненко і Кузьменко закладали вибуховий пристрій під автомобіль, у якому загинув Шеремет.
Поліцейський розповів, що другий злочин, на який звернули увагу оперативники, – замах на бізнесмена Михайла Чекурака в Косові Івано-Франківської області.
"За висновками експертиз, під час замаху було використано саморобний вибуховий пристрій, майже ідентичний із тим, який підірвав машину з Павлом Шереметом... Молекулярними експертизами було визначено, що на вибухівці залишилися сліди ДНК сімейної пари – Владислава та Інни Грищенків", – додав він.
Слідство встановило, що зловмисників привозив у Косів громадянин В. із позивним Пістолет. По автомобіль, на якому подружжя Грищенків їздило в Косів, приїжджав громадянин К. (Електрик).
Коваль не назвав імені громадянина В., але повідомив, що в жовтні 2019-го чоловіка виявили мертвим із вогнепальним пораненням за день після отримання повістки на допит у справі Шеремета як свідка. За таких самих обставин помер ветеран АТО Іван Вакуленко, писав INSIDER.
Ще одна фігурантка – Яна Дугарь – фотографувала розташування відеокамер навколо місця злочину за п'ять і два дні до вбивства Шеремета, повідомив Коваль.
Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві внаслідок підриву машини, яка належала співзасновниці видання "Українська правда", цивільній дружині журналіста Олені Притулі. Прокуратура кваліфікувала інцидент як умисне вбивство, вчинене у спосіб, небезпечний для життя багатьох людей.
Слідство розглядало чотири версії мотивів убивства Шеремета: професійну діяльність, особисті неприязні відносини, дестабілізацію ситуації в Україні, убивство через помилку (замість Притули). У лютому 2017 року пріоритетною версією правоохоронців була журналістська діяльність Шеремета. Зараз основною версією вбивства поліція вважає дестабілізацію ситуації в Україні. Генеральний прокурор Руслан Рябошапка підкреслив, що слідство ще не виявило замовників убивства.
Сьогодні міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков повідомив про затримання підозрюваних у причетності до вбивства Шеремета. На терміновому брифінгу заступник голови Нацполіції Євген Коваль назвав імена ймовірних причетних до вбивства: медсестра одного з парашутно-десантних батальйонів Яна Дугарь, лікарка дитячої лікарні "Охматдит" та волонтерка Юлія Кузьменко, музикант і доброволець Андрій Антоненко й подружжя учасників АТО – Владислав та Інна Грищенки.
9 грудня Грищенко на суді заявляв, що йому нібито пропонували взяти на себе відповідальність за вбивство Шеремета або співробітника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Максима Шаповала, а також за підірвані в жовтні 2015 року електроопори в Херсонській області. 10 грудня "Українська правда" повідомила, що з Єдиного реєстру судових рішень зникло кілька рішень у справі Владислава Грищенка, який разом із дружиною Інною перебуває під арештом у справі про підготовку вибуху в Івано-Франківській області.