Верховна Рада відхилила законопроєкт про виплату пенсій жителям ОРДЛО

Противники законопроєкту під час обговорення зазначали, що в разі його ухвалення "Росія буде аплодувати стоячи"
Фото: iportal.rada.gov.ua

Законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію", який передбачав регулювання процедури отримання пенсій для жителів ОРДЛО, передали в комітет для підготовки до повторного першого читання.

Верховна Рада України відхилила законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію" №2083-д, який передбачав регулювання питання виплати пенсій особам, які проживають на тимчасово окупованих територіях. Про це повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".

Законопроєкт підтримало 184 нардепи з необхідних 226.

Проєктом закону пропонували спростити процедуру доказу права на виплату пенсій та її розміру через скасування обов'язкового надання паперових документів для осіб, які змушені були покинути своє місце проживання; скасувати для зазначеної категорії осіб обмеження можливості отримати невиплачену пенсію тільки за три роки; закласти основи під особливий режим і порядок отримання пенсій для пенсіонерів, які залишилися жити на окупованих територіях.

За задумом авторів законопроєкту, ухвалення проєкту закону забезпечило б створення рівних умов доступу до пенсійного забезпечення для всіх громадян України, незалежно від місця проживання і факту внутрішнього переміщення.

У пояснювальній записці було зазначено, що в разі ухвалення закон не вплинув би на показники бюджету.

Заступник міністра фінансів України Юрій Джигир під час обговорення законопроєкту попросив зняти його з розгляду через велике фінансове навантаження на бюджет, за його словами, його реалізація потребувала б додатково приблизно 115 млрд грн.

"Брати таке додаткове навантаження на держбюджет ми можемо тільки з адекватними дохідними компенсаторами. Пропонуємо доопрацювати й подати цей законопроєкт із відповідними прибутковими компенсаторами", – підкреслив Джигир.

Противники законопроєкту під час обговорення зазначали, що в разі його ухвалення "Росія буде аплодувати стоячи".

Народна депутатка від "Слуги народу" Єлизавета Богуцька, яка є переселенкою із Криму, також виступила проти запропонованого проєкту закону.

"Я категорично проти цього закону. Я переселенка, у нас величезна кількість переселенців, які практично нічого не отримали від держави. А ми зараз будемо виплачувати пенсії пенсіонерам, які залишилися на окупованих територіях. Хто визначатиме, які погляди в тих пенсіонерів? Підтримують вони Росію чи ні? Ми їм будемо виплачувати? Наразі ми плюємо на всіх переселенців, які зараз потребують житла, виплат тут і нічого не отримують", – заявила нардепка.

Більшістю голосів законопроєкт передали в комітет для підготовки до повторного першого читання.

Зазначений проєкт закону зареєстрували в парламенті в листопаді 2019 року. 17 грудня його передали на розгляд профільного комітету.

У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.

Україна припинила соціальні виплати громадянам, які проживають на підконтрольній бойовикам території Донбасу, наприкінці 2014 року. Щоб отримувати пенсії, жителі ОРДЛО мають зареєструватися як переселенці й жити на підконтрольній Україні території.

Колишній голова Служби безпеки України Василь Грицак повідомив, що державний бюджет України втрачає приблизно 1 млрд грн на місяць на виплатах пенсій фіктивним переселенцям, які проживають на не підконтрольних владі територіях у Донецькій і Луганській областях.

У міжнародній організації Human Rights Watch заявили, що Україна має завершити дискримінаційну практику, яка змушує пенсіонерів з окремих районів Донецької та Луганської областей перетинати лінію розмежування на Донбасі для отримання пенсії. Правозахисники закликали президента України Володимира Зеленського створити умови для мінімізації таких поїздок.

За даними правозахисників, щомісяця приблизно 1 млн осіб перетинає блокпости на Донбасі. Більш ніж половина з них їздить на підконтрольні українській владі території для отримання пенсій.

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова 23 жовтня 2019 року повідомила, що жителям окупованих районів Донбасу й тимчасово переміщеним особам Українська держава не виплатила мільярдів гривень пенсій, середня заборгованість одному пенсіонеру становить 31 тис. грн.