Верховний Суд України хоче оскаржити введення карантину в Конституційному Суді
На пленумі Верховного Суду України від 29 травня, імовірно, затвердять подання до КСУ щодо рішень Кабміну про введення обмежувальних заходів із боротьби з коронавірусом. Судді, зокрема, незадоволені зменшенням розміру своєї винагороди на період карантину, пише LB.ua.
Верховний Суд України має намір звернутися до Конституційного Суду з поданням щодо обмежень, запроваджених Кабінетом Міністрів у зв'язку з карантином. Про це повідомляє LB.ua із посиланням на текст проєкту подання.
Ідеться про перевірку законності обмеження права на підприємницьку діяльність, роботи закладів громадського харчування, спортивних клубів, розважальних закладів, перевезення пасажирів, вільного виїзду за кордон, обмеження права на мирні зібрання, права на доступ до медичної допомоги тощо.
"Критерієм виправданості втручання держави у права людини, обмеження прав і свобод, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, є переслідування легітимної мети... Водночас актуальні коментарі представників органів влади, зокрема посадовців, які відповідно до законодавства уповноважені ініціювати конкретні карантинні заходи, свідчать про те, що наведена вище легітимна мета не супроводжувала кожен із таких обмежувальних заходів", – ідеться у проєкті.
Як приклад наводять заяву головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, який заявив, що, зокрема, закриття парків і скверів було покликане здійснити психологічний вплив на українців.
Окрім цього, у проєкті йдеться про сумнівність обмеження розміру суддівської винагороди, зарплат держслужбовців, представників правоохоронних органів до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до закінчення карантину. Як вважають автори документа, саме судді найбільше постраждали внаслідок цих обмежень.
Верховний Суд збереться на пленум 29 травня, де, ймовірно, ухвалить це конституційне подання, можливо, зі внесенням правок. Також судді планують просити колег із Конституційного Суду розглянути подання невідкладно, з'ясувало видання.
Карантин в Україні діє із 12 березня. Обмежувальні заходи тричі продовжували. З 11 травня в Україні розпочалося пом'якшення карантину. 20 травня Кабмін продовжив його до 22 червня, а також запровадив так званий адаптивний карантин: регіональна влада зможе послаблювати обмежувальні заходи під час поліпшення епідемічної ситуації.
Станом на 26 травня в Україні коронавірусом заразилися 21 584 людини. Із них 7575 одужали, 644 людини померли.