Закарпатська облрада просить Порошенка внести поправки або ветувати закон "Про освіту"

Звернення підтримало 38 із 56 депутатів
Фото: zakarpat-rada.gov.ua

Депутати Закарпатської обласної ради у зверненні до президента України Петра Порошенка заявили, що закон "Про освіту" порушує конституційні свободи громадян України і може призвести до міжнаціональних конфліктів.

Закарпатська обласна рада 21 вересня звернулася до президента України Петра Порошенка з вимогою внести поправки до закону "Про освіту" або ветувати його, повідомляє прес-служба представницького органу місцевого самоврядування.

За таке рішення проголосувало 38 із 56 депутатів.

Зазначають, що закон "спричинить порушення конституційних прав і свобод громадян України, несе загрозу авторитету держави на міжнародній арені, ставить під сумнів щирість проголошених Україною євроінтеграційних прагнень і може призвести до міжнаціональних конфліктів, зростання еміграційних процесів".

Депутати також просять надіслати закон на експертизу генеральному секретарю Ради Європи та Венеціанській комісії.

До цього ветувати реформу освіти Порошенка просив голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль.

5 вересня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому закон "Про освіту". Документ уводить 12-річну шкільну освіту, посаду освітнього омбудсмена і передбачає, що оклад педагогів буде залежати від підсумків їх сертифікації.

Законом також розширено використання української мови в навчанні.

"Підхід, який там закладений, такий, що дошкільна і початкова освіта здобувається рідною мовою. Під час навчання в початковій школі великий натиск іде на оволодіння державною мовою. Починаючи з базової освіти, ми здійснюємо навчання українською мовою", – пояснила тоді міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Своє занепокоєння щодо мовної статті в законі висловила низка країн: Угорщина, Румунія, Молдова, Польща, Болгарія і Греція. МЗС Росії також засудило ініціативу, хоча визнало, що "в законі російської мови не згадано".

15 вересня Гриневич за підсумками зустрічі з главами дипломатичних місій заявила, що Україна готова надати в Раду Європи на експертизу статтю про мову освіти в законі про освітню реформу, а також висловила сподівання, що президент підпише документ.

19 вересня закон підписав спікер Верховної Ради Андрій Парубій.

Цього ж дня угорський парламент одноголосно ухвалив резолюцію з осудом щодо цього.