У МЗС Польщі застерегли Україну від порушень міжнародних зобов'язань через закон про освіту
У Польщі розуміють необхідність захисту української мови в Україні, зазначив заступник міністра закордонних справ Польщі Бартош Ціхоцький.
Польська сторона розуміє необхідність захищати українську мову в Україні, але застерігає країну від порушення міжнародних зобов'язань. Про це в Києві заявив заступник міністра закордонних справ Польщі Бартош Ціхоцький у контексті обговорення нового закону про освіту, повідомляє Polskie Radio.
Ціхоцький на зустрічі із заступником міністра закордонних справ України Оленою Зеркаль і заступником секретаря Ради нацбезпеки і оборони України Олександром Литвиненком обговорили боротьбу з російською агресією і "питання історичного минулого".
5 вересня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому закон "Про освіту". Документ запроваджує 12-річну шкільну освіту, посаду освітнього омбудсмена і передбачає, що оклад педагогів буде залежати від підсумків їх сертифікації.
Законом також розширено використання української мови в навчанні. "Підхід, який там закладено, такий, що дошкільна і початкова освіта здобувається рідною мовою. Під час навчання в початковій школі великий натиск іде на оволодіння державною мовою. Починаючи з базової освіти, ми здійснюємо навчання українською мовою", – пояснила тоді міністр освіти і науки Лілія Гриневич.
Своє занепокоєння щодо мовної статті в законі висловила низка країн: Угорщина, Румунія, Молдова, Польща. МЗС Росії також засудило ініціативу, хоча визнало, що "в законі російської мови не згадують".
Голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль закликав президента України Петра Порошенка ветувати закон. На його думку, ініціатива не відповідає Європейській хартії регіональних мов або мов меншин.
Гриневич 15 вересня за підсумками зустрічі із главами дипломатичних місій заявила, що Україна готова надати до Ради Європи на експертизу статтю про мову освіти в законі про освітню реформу, а також висловила сподівання, що президент підпише документ.
19 вересня закон підписав спікер Верховної Ради Андрій Парубій.