Зеленський: Енергетика дуже монополізована. Варто почати з перетворення "Роттердам плюс" на "Роттердам мінус"
Президент України Володимир Зеленський заявив, що протягом найближчих п'яти років українські електромережі необхідно об'єднати з європейськими.
В Україні необхідно захистити конкуренцію й обмежити вплив монополій, особливо в енергетиці. Про це заявив 20 червня президент України Володимир Зеленський під час зустрічі з представниками бізнесу на форумі "Діалог влади та бізнесу" в Києві, повідомляє кореспондент "ГОРДОН".
"Енергетика дуже монополізована. Звичайно, варто почати з перетворення "Роттердам плюс" на "Роттердам мінус". Це якраз той випадок, коли заміна плюс на мінус дає Україні плюс", – заявив він.
Глава держави зазначив, що в разі введення з 1 липня нових правил енергоринку, формула "Роттердам плюс" сама втратить свою ефективність.
Зеленський також закликав спростити механізм під′єднання до електромереж.
"За наступні п'ять років ми об'єднаємо наші електромережі з європейськими, інтегруємося до європейського ринку та зробимо все можливе, щоб стати по-справжньому енергетично незалежними, – збільшимо видобуток нафти і газу, створимо умови для розвитку альтернативних джерел енергії. Разом із програмою енергозбереження це зробить нашу економіку більш ефективною", – підсумував він.
Формулу "Роттердам плюс" було введено постановою НКРЕКП №289 від 3 березня 2017 року "Про затвердження порядку формування прогнозної оптової ціни електричної енергії". Згідно з постановою, у ціну електроенергії закладали вартість вугілля, виходячи з котирувань індексу API2 європейського хабу ARA (Амстердам – Роттердам – Антверпен).
24 березня 2017 року НАБУ відкрило кримінальне провадження, у межах якого розслідує дії членів НКРЕКП, що затвердили формулу "Роттердам плюс". У бюро вважають, що дії комісії надали перевагу енергокомпаніям, які працювали за ціновими заявками. Співробітників НКРЕКП підозрюють у зловживанні службовим становищем під час ухвалення рішення про введення в дію формули.
Представник президента України в Кабінеті Міністрів Андрій Герус стверджував, що основні доходи від застосування "Роттердам плюс" отримує холдинг ДТЕК Ріната Ахметова.
Директор секретаріату Європейської енергетичної спільноти Янез Копач заявляв, що до 2018 року в Європі залишилося лише дві країни, які використовували формульне регулювання ціни на генерацію електроенергії, – Україна та Республіка Сербська (частина Боснії і Герцеговини).
23 серпня 2018 року НКРЕКП скасувала формулу "Роттердам плюс" через початок дії нового ринку електричної енергії.
19 червня 2019 року Герус заявив, що за червень 2019 року вугільні електростанції отримають приблизно на 1,5 млрд грн менше коштів, ніж за тарифу на електроенергію "Роттердам плюс".