Зеленський про медреформу: Ми виявилися просто голі
Пандемія COVID-19 показала, що медична реформа в Україні виявилася неуспішною, заявив президент країни Володимир Зеленський.
Президент України Володимир Зеленський під час пресконференції 20 травня заявив, що медичну реформу у країні необхідно переглядати, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Що таке реформа? Кожен уряд, кожен президент приходить і каже: раніше було погано, усі попередні реформи – дуже погані, от зараз ми зробимо! Що стосується медреформи, то там дійсно зробили "первинку", і вона непогана. Медики "первинки" задоволені. Але ж це не всі медики – раз. По-друге, COVID-19 показав, що реформи не вийшло. Так, там є речі, які нормально зроблені. Але дуже багато всього, на що не звертали уваги. І медично ми виявилися просто голі перед таким викликом. Ось чому я кажу, що медреформу потрібно переглядати", – підкреслив глава держави.
Він вважає, що без перегляду медреформа не буде на користь ні пацієнтам, ні медпрацівникам.
"Подивіться на заробітні плати водіїв "швидких". Вони не виходять на страйки, але повірте, ми їх чуємо. Не може водій "швидкої", який ризикує своїм життям, працювати за 4–5 тис. грн. Ну, це ж неправильна реформа? Мені здається, неправильна. Якщо психлікарні та тубдиспансери протестують тому, що їх закривають, то це неправильна реформа. Вона нерозумна, вона не для людей і точно не для лікарів. Тому її потрібно переглядати", – резюмував Зеленський.
Медреформа в Україні розпочалася у квітні 2018 року. На першому етапі українці обирали сімейного лікаря і підписували з ним декларацію. Другий етап реформи мав стартувати 1 липня 2019 року, але в підсумку його запуск перенесли на 1 квітня 2020 року. Головний принцип другого етапу реформи – гроші лікарням мають розподіляти залежно від кількості наданих послуг. Отже, більше фінансування мають отримувати ті медустанови, у які звертається більше пацієнтів, а лікарні з меншою кількістю пацієнтів опинилися під загрозою закриття.
5 травня в Національній службі охорони здоров'я України повідомили, що відомство уклало договори з 1645 лікарнями. 954 установи згідно з договором із НСЗУ отримали більше фінансування, ніж раніше в межах субвенції.
З приходом на посаду міністра охорони здоров'я у березні Максим Степанов неодноразово критикував другий етап медичної реформи й зауважував, що його запровадження призведе до скорочення штату лікарень. Із критикою медичної реформи виступав і президент. За даними глави держави, через новий механізм фінансування можуть звільнити приблизно 50 тис. медиків і закрити 332 лікарні.
На початку травня Степанов анонсував перегляд другого етапу реформи. Чиновник заявив, що вона не адаптована до українських реалій, і пообіцяв, що міністерство розробить "справедливі тарифи", за якими фінансуватимуть галузь.
У межах другого етапу реформи в Україні розпочали надавати 27 пакетів безкоштовних медичних послуг, а лікарні перейшли на іншу систему фінансування – тепер гроші їм виділяє НСЗУ, з якою медичні установи підписують контракти. Отже, медична субвенція – розподіл бюджетних коштів по областях – залишилася в минулому.