Гончарук про санкції США проти Коломойського: Це сигнал усім, що великий бізнес не має права втручатися в політику
Колишній прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що контактував з американськими чиновниками, які мають стосунок до введення санкцій проти українського бізнесмена Ігоря Коломойського.
Ігор Коломойський – найагресивніший представник великого бізнесу в Україні. Про це колишній прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив 5 березня в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера", яку транслюють на каналі "Україна" і на YouTube-каналі Shuster online, коментуючи введення Сполученими Штатами санкцій проти Коломойського.
Зараз Гончарук перебуває у США з діловим візитом у межах співпраці з Atlantic Council.
"Абсолютно очевидно і логічно, що таке рішення було прийнято. Це політичне рішення, це лише частина тієї роботи, яка ведеться у США великою кількістю людей, сотень і в Україні, й у США, які борються проти топкорупції", – сказав Гончарук.
На запитання, чи має він стосунок до введення санкцій, експрем'єр сказав, що не може відповісти на нього. Однак він зазначив, що контактував із чиновниками, які причетні до застосування санкцій проти Коломойського.
"Боротьба з корупцією має бути системною. Якщо вона не системна, то це зведення рахунків. У даному випадку рішення США – сигнал для всіх про те, що великий бізнес не має права втручатися в державну політику, в тому числі в Україні. Коломойський – найагресивніший представник великого бізнесу в Україні, який найагресивніше себе поводив і поводить досі в українській політиці", – сказав Гончарук.
На думку політика, оточення Коломойського теж має звернути увагу на ці санкції.
"Це сигнал для оточення Ігоря Валерійовича. Це сигнал, що треба обрати сторону. Щодо нього йде дуже серйозний юридичний процес у США, і це рішення – тільки частина цієї історії. Набагато більша відповідальність, безумовно, настане", – переконаний Гончарук.
Він підкреслив, що рішення США показує бізнесменам, що не можна втручатися в державні справи, погрожувати чиновникам, корумпувати народних депутатів.
"Не можна корумпувати і намагатися поставити своїх людей у держкомпанії або окремі міністерства. Це неприпустимо. Навіть якщо ви заробили таким чином гроші в Україні, ви не зможете їх використати в цивілізованому світі. Саме про це свідчать рішення Держдепартаменту", – зазначив колишній прем'єр.
Сьогодні США оголосили про занесення Коломойського до санкційного списку у зв'язку з його причетністю до великої корупції. Йому і його сім'ї заборонено в'їзд до Сполучених Штатів.
Коломойський входить до десятка найбагатших українців. Журнал "Forbes Україна" у 2020 році оцінював його статки в $1 млрд (восьме місце у списку найбагатших), журнал НВ – в $1,18 млрд (шосте місце).
Міністерство юстиції США в серпні 2020 року подало проти Коломойського й українського бізнесмена Геннадія Боголюбова два цивільні позови, в яких обвинуватило бізнесменів у відмиванні коштів "ПриватБанку". Мін'юст вимагає конфіскації об'єктів нерухомості, придбаних ними на території Сполучених Штатів. Оцінна вартість нерухомості, яку хочуть конфіскувати, – приблизно $70 млн.
Коломойський заперечив обвинувачення мін'юсту США у відмиванні грошей "ПриватБанку". "Усі інвестиції у США були зроблені з власних коштів, отриманих у 2007–2008 роках за угодою з компанією "Євраз", і з доходів інших бізнесів, які зберігалися у "ПриватБанку", – говорив бізнесмен у серпні. На тлі цих подій 10 серпня в Києві активісти вимагали екстрадиції Коломойського у США, писали "Букви".
До кінця року мін'юст США подав ще один цивільний позов проти бізнесменів. У ньому стверджували, що комерційну нерухомість у Клівленді, штат Огайо, "придбали з використанням коштів, незаконно привласнених у "ПриватБанку" в Україні за допомогою багатомільярдної доларової кредитної схеми".