Агресія РФ проти України матиме незворотні наслідки – Єрмак
На зустрічі були присутні представники Süddeutsche Zeitung (Німеччина), Le Figaro, L'Opinion і Radio France (Франція) та TVN (Польща).
"Керівник Офісу президента переконаний, що агресія Росії проти України стане величезною помилкою як із боку РФ, так і з боку країн, які дозволять цьому відбутися, і матиме незворотні наслідки", – ідеться у повідомленні ОП.
За словами Єрмака, Україна одержала від керівництва США та всіх західних партнерів гарантії, що будь-які питання, які стосуються України та її безпеки, без України не обговорюватимуть. США також "вирішили брати активну участь у мирному процесі щодо припинення війни на Донбасі".
Окрім того, Єрмак розповів європейським журналістам про боротьбу в Україні з корупцією та деолігархізацію.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
Увечері 10 січня 2022 року у Женеві завершилися переговори США та Росії щодо вимог Москви щодо "гарантій безпеки". Російську делегацію очолювали заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков і заступник глави міноборони Олександр Фомін, делегацію США – заступниця держсекретаря США Венді Шерман. Переговори проводили у закритому форматі, вони тривали приблизно 7,5 години без урахування перерви на обід.
Американська делегація під час переговорів висунула претензії Росії у зв'язку зі стягуванням російських військ до російсько-українського кордону. Шерман після переговорів заявила, що принцип відкритих дверей НАТО не підлягає обговоренню. Вона також повідомила, що російська сторона на переговорах не дала прямої відповіді на запитання, чи готова вона до деескалації ситуації на кордоні з Україною.
За підсумками зустрічі державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що реального прогресу досягти у переговорах із РФ буде складно, якщо вона не змінить риторики і продовжить ескалацію.