Антикорупційний суд закрив справу про недостовірне декларування стосовно ексголови Запорізької ОДА
Після рішення Конституційного Суду України, який скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, Вищий антикорупційний суд України закрив перше кримінальне провадження.
Вищий антикорупційний суд України закрив справу проти колишнього голови Запорізької обласної державної адміністрації Костянтина Бриля, якого підозрювали в декларуванні недостовірної інформації. Про це повідомляє "РБК-Україна" з посиланням на пресслужбу суду.
Справу закрили після того, як Конституційний Суд України визнав неконституційними деякі положення антикорупційного законодавства.
Бриль керував Запорізькою ОДА протягом трьох років.
9 липня "Українські новини" писали, що Національне антикорупційне бюро України підготувало повідомлення про підозру Брилю. За словами джерела, досудове розслідування встановило, що він, маючи річний дохід у розмірі приблизно $10 тис., кілька разів на рік разом із дружиною і трьома доньками подорожує за кордон і зупиняється в дорогих готелях. Окрім того, доньки Бриля навчаються у приватній школі Києва, вартість навчання в якій становить $10 тис. за одну дитину на рік.
За даними "РБК-Україна", колишній голова ОДА не задекларував доходів на 43 млн грн, нерухомості та п'яти автомобілів.
10 липня його повідомили про підозру.
У листопаді справу про недостовірне декларування ексголови Запорізької ОДА скерували до суду.
Конституційний Суд України 27 жовтня 2020 року скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування свідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за скоєння таких правопорушень.
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) у зв'язку з рішенням КСУ закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Голова агентства назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи".
Окрім того, внаслідок блокування доступу НАЗК до державних реєстрів Нацагентство не може провести спеціальну перевірку декларацій кандидатів на керівні посади в держорганах, отже, не можуть бути призначені на свої посади переможці місцевих виборів, заявили в НАЗК.
Голова Конституційного Суду Олександр Тупицький сказав, що НАЗК "розігнало ситуацію", суддя КСУ Ігор Сліденко заявив, що рішення суду не передбачало необхідності закривати реєстр.
Після засідання РНБО, виконуючи розпорядження Кабміну, НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій.
29 жовтня президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, яким пропонують визнати неправомірним рішення КСУ, позбавити повноважень весь склад суду і призначити новий, а також забезпечити безперервність дії антикорупційного законодавства.
Представники Ради Європи 31 жовтня розкритикували законопроєкт Зеленського. У відповідь НАЗК заявило, що Конституційний Суд принаймні двічі порушив Конституцію України.