Арахамія про переговори з Росією: Не беремо до уваги питання, які не включені у комюніке у Стамбулі
"Переговори щодо угоди про гарантії безпеки для України продовжуються в онлайн-режимі. Українська сторона дотримується стамбульського комюніке і не змінювала своєї позиції, незважаючи на заяви міністра закордонних справ РФ", – написав він.
Арахамія назвав "єдину відмінність" у цьому.
"Ми не беремо до уваги всі додаткові питання, які не були включені у стамбульське комюніке. Можливо, це й викликало неправильну інтерпретацію поточного стану переговорного процесу", – пояснив нардеп.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
7 квітня Лавров звинуватив Україну у відході від положень у договорі, який запропонував Київ на переговорах із РФ у Стамбулі 29 березня. Його претензії, зокрема, стосуються контролю над Кримом та Севастополем та поширення на них гарантій безпеки, про які домовляються сторони.
Контекст:
Президент РФ Володимир Путін оголосив війну Україні вночі 24 лютого, заявивши, що це "спецоперація", мета якої – "демілітаризація і денацифікація України".
Із кінця березня делегації України та Росії ведуть переговори про завершення війни, 29 березня у Стамбулі відбувся четвертий очний раунд таких переговорів (кілька разів делегації зустрічалися у відеоформаті).
Напередодні переговорів у Стамбулі Арахамія повідомив у коментарі Financial Times, що РФ вимагає, щоб Україна визнала контроль Росії над окупованим Кримським півостровом. Він додав, що Україна "ніколи не визнає жодних кордонів", окрім тих, які є у її Декларації незалежності.
За підсумками зустрічі делегацій двох країн Арахамія заявив, що Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки.
За його словами, цей договір має передбачати юридично обов'язкові гарантії безпеки, а також зобов'язання США, Великобританії, Франції, Китаю, Німеччини, Італії, Канади та Ізраїлю надати військову допомогу Києву в разі агресії проти України. Росія, заявив Арахамія, також має надати Україні гарантії безпеки, але "на інших умовах".
Член української делегації, дипломат Олександр Чалий сказав, що в такому разі Україна буде готова відмовитися від вступу в НАТО і зберігати "постійний нейтралітет".
Арахамія також повідомив, що російська делегація на переговорах просить Україну відкликати судові позови, пов'язані з війною. Водночас питання ОРДЛО поки виносять "за дужки" переговорів, зазначив нардеп.
Українська делегація на переговорах у Стамбулі 29 березня запропонувала протягом 15 років проводити двосторонні переговори щодо статусу Криму та Севастополя та зобов'язати обидві країни на час переговорів не використовувати військових сил для розв'язання питання окупованого РФ українського півострова, повідомив радник глави ОП Михайло Подоляк. У Кремлі заявили, що російська сторона не обговорюватиме питання Кримського півострова на переговорах з Україною.