Аудит земель засвідчив, що в Україні 30 років обманювали суспільство – міністр аграрної політики Лещенко G

Ринок землі відкрили в Україні 1 липня
Фото: depositphotos.com

Аудит земель засвідчив, що в Україні 30 років обманювали суспільство. Про це в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" заявив міністр аграрної політики і продовольства України Роман Лещенко.

"Чому виникла тема аудиту? Президент поставив завдання прискорення реформи шляхом передавання землі з державної в комунальну власність. Але перед тим, як щось передавати, треба розуміти, що ж у тебе є. 2016 року заявляли, що в держвласності 10 млн га. Але зараз половини з них уже немає. Вони сьогодні у приватних руках. І це сталося за період незалежності", – зазначив міністр.

За його словами, на балансі в держвласності залишилося 750 тис. га.

"1,7 млн га передали громадам раніше, але це була не реформа, а псевдоцентралізація, коли одні громади отримували землю, а інші ні. У ручному режимі ми фактично передали 2,3 млн га земель українцям. І все, що залишилося на балансі в держвласності, – це 750 тис. га. Це землі Міністерства оборони, Національної академії наук, Міністерства освіти тощо. Якби в держвласності було більше земель, ми передали б більше. Але неможливо передати те, чого не існує", – підкреслив Лещенко.

Міністр аграрної політики Лещенко: Коли підписували Угоду про асоціацію з ЄС, ніхто не подумав про захист національного виробника. Читайте повну версію інтерв'ю

Контекст:

1 липня в Україні відкрили ринок землі. Із цього дня також запрацював портал моніторингу земель, де публікують дані про площу відчужених і переданих у користування ділянок, ціни, дані про площу земель, придбаних одним суб'єктом.

За перший день роботи ринку зареєстрували 61 договір про право власності на землі сільськогосподарського призначення, з них підпадали під нині знятий мораторій лише три, заявляв Лещенко.

До 2023 року, згідно із законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, землю зможуть купувати лише громадяни України, але не більше ніж 100 га землі в одні руки, з 2023 року землю дозволять купувати юридичним особам – резидентам України (не більше ніж 10 тис. га в одні руки). Державних та комунальних земель сільськогосподарського призначення не продаватимуть.

Згідно з результатами опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології 22–29 червня, 74,9% українців серед тих, хто взяв би участь у референдумі, підтримали б заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення. Окрім цього, 84,1% українців висловилися проти продажу сільськогосподарської землі іноземцям.

За інформацією прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, ринок землі принесе Україні $10 млрд інвестицій.

Станом на 31 серпня в Україні у межах ринку землі уклали понад 11 тис. угод, поінформувала пресслужба Міністерства аграрної політики і продовольства.