"Будете чинити спротив Росії – на вас неминуче чекає вторгнення". Зеленський вважає, що РФ спробує напасти на країни Центральної Азії

Зеленський: Балтійські країни, Молдова, Казахстан – це найближчі цілі РФ
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський вважає, що країна-агресор Росія може напасти на країни Середньої Азії. Про це він заявив в інтерв'ю журналістам із Казахстану, Киргизстану й Узбекистану, яке 25 травня опублікувало казахстанське видання "Власть".

Представники ЗМІ запитали в Зеленського, чому в Україну покликали журналістів саме із Центральної Азії, і той відповів, що важливо, щоб вони одержали інформацію і "на власні очі все побачили, щоб ніхто не просував своїх наративів, російських наративів".

"Я хочу, щоб ви все це побачили, самі подивилися, поїздили. Для мене дуже важливо, щоб у ваших країнах люди бачили реальні наслідки війни, те, що приносить "русский мир" і що він однозначно намагатиметься принести на територію ваших країн", – сказав президент України.

Він вважає брехнею слова влади Росії про те, що вона нібито товаришує з Казахстаном та Узбекистаном, що це "брати".

"Повірте, що це все відбудеться за одну секунду: спочатку окупація чогось, особливо там, де є росіяни, де є за що зачепитися. Я не до того, що мають бути гоніння на ті чи інші меншини або спільноти, які є на території ваших країн. Але все закінчиться тим, що їм потрібна просто причина. Потім окупація якогось району. Скажуть, що ми просто ніби заспокоюємо, ми просто допомагаємо, а кінець зрозумілий. Якщо ваші люди, ви будете чинити спротив тому, щоб стати частиною Росії, на вас неминуче чекає повномасштабне вторгнення і, звісно ж, чекають смерті і війна", – заявив Зеленський.

За його словами, під ударом РФ можуть опинитися насамперед балтійські країни – Естонія, Литва, Латвія.

"Ми про це говорили всім нашим партнерам. На цих країнах можна спробувати перевірити реакцію НАТО на вторгнення або незаконний перетин кордону цих країн із боку Росії. Учора-позавчора, мені здається, це вже сталося, вони відсували буї, був перетин морських кордонів. Реакції жодної не було, відповідно, тому що країни НАТО дуже-дуже обережні. А Росії це й треба – показати силу. Нам надходить інформація про те, що серед їхніх пріоритетів балтійські країни, Молдова, Казахстан – це найближчі цілі Російської Федерації", – наголосив Зеленський. 

Контекст:

Bild 12 липня 2023 року оприлюднила деталі 4400-сторінкового оборонного плану НАТО на випадок нападу Росії. У плані детально визначено, які військові можливості мають продемонструвати 32 держави-члени. Важлива роль в оборонному плані належить Німеччині – вона має стати найважливішим логістичним вузлом для Альянсу.

27 жовтня міністр оборони ФРН Борис Пісторіус заявив, що країни НАТО мають бути готовими до агресії з боку Росії.

14 січня 2024 року Bild із посиланням на таємний документ поінформувала, що в НАТО готуються до ймовірного нападу країни-агресора Росії на східний фланг. У документі "тільки для службового користування" міноборони Німеччини докладно описує ймовірний "шлях до конфлікту" між РФ і НАТО, кульмінацією якого буде розміщення сотень тисяч солдатів Альянсу й неминучий початок війни влітку 2025 року. У НАТО, коментуючи публікацію Bild, заявили, що документ є навчальним сценарієм, який "завжди є уявною ситуацією для перевірки військового потенціалу в тій чи іншій сфері".

Міністри оборони Естонії, Латвії й Литви 19 січня 2024 року схвалили створення спільної Балтійської оборонної зони   вздовж кордону з Росією та Білоруссю.

16 лютого видання Financial Times повідомило з посиланням на анонімного українського чиновника, що нелегітимний президент країни-окупанта РФ Володимир Путін готується до війни проти країн Балтії.

Агресію РФ проти країн Балтії прогнозував у квітні й Зеленський.

Представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький заявив в інтерв'ю The Economist 2 травня, що, якщо РФ наважиться розв'язати війну, "росіяни візьмуть країни Балтії за сім днів". Водночас час реакції НАТО становить 10 днів, стверджує він.