Бурба про першу зустріч із Зеленським: Він слухав уважно. Не можу сказати, що він усе зрозумів
"Це було десь за 10 днів після інавгурації, я готувався, хотів показати президенту не хто такий керівник розвідки, а чим вона займається. Відповідно, я прийшов і доповів трохи, на 10–20%, як я не доповідав постійно. Я трохи пішов в історію, розповів про особовий склад, про якість та завдання, які ми виконуємо. Це було дві чи три години. Він був із [тодішнім главою Адміністрації Президента Андрієм] Богданом. Він уважно слухав. Мені, мабуть, пощастило. Я був одним із перших доповідачів, це було об 11 годин дня, напевно, він не був сильно втомленим", – розповів Бурба.
Він зазначив, що президент – його ровесник. За словами ексглави ГУР, цю обставину теж обговорювали під час їхньої першої зустрічі.
"Мене президент запитував, скільки часу я на посаді, цікавився цим. Яке враження? На той момент враження, що це керівник, який хоче збагнути. Не можу сказати, що він усе зрозумів, бо ви знаєте, найдорожчий продукт у світі – це інформація. Ба більше, якщо її (дорогої) багато, то нею можна отруїтися", – сказав ексначальник ГУР.
За словами Бурби, на цій зустрічі його завдання полягало в тому, щоб "не отруїти президента інформацією, а донести головні посилання".
"Ми, ворог, які сили та засоби є, щоб цього ворога якщо не перемогти, то хоча б дізнатися про нього багато", – пояснив Бурба.
Інтерв'ю з Бурбою вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона". Трансляція розпочнеться о 18.00
Контекст:
Бурба народився 1978 року в Рівному. Закінчив Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка (спеціальність – "міжнародна інформація") та Національну академію Служби безпеки України.
У 2010–2014 роках очолював управління в підрозділі СБУ по боротьбі з корупцією та оргзлочинністю (управління "К"). У 2014 році його призначили в.о. начальника департаменту контррозвідки СБУ. Брав участь у бойових діях на Донбасі, керував оперативною групою контррозвідки СБУ в зоні проведення антитерористичної операції.
У 2015 році перевівся до Головного управління розвідки Міністерства оборони. У 2016 році п'ятий президент Петро Порошенко призначив Бурбу начальником ГУР. Він зберіг свою посаду після обрання президентом Зеленського. У 2020 році Бурбу звільнили з посади. У 2021 році він пішов із військової служби. Наразі викладає в Національній академії СБУ.
Під керівництвом Бурби ГУР розробило та провело низку резонансних спецоперацій, зокрема спецоперацію із захоплення бійців ПВК "Вагнер", яку в підсумку не було до кінця реалізовано.
Зеленський, коментуючи провал операції щодо вагнерівців, назвав Бурбу "авантюристом і аферистом". Він заявив, що ексначальник ГУР хотів втягнути Україну в "величезний скандал" із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом. "Мені соромно за цей епізод у житті нашої розвідки, видатних розвідників. Мені соромно. Я говорю, що ми були слабкими в цій операції", – сказав Зеленський.
Бурба вважає, що переносити спецоперацію не можна було, і це одна з причин її провалу.
Ексглава ГУР також повідомив, що співробітників відомства, які працювали над операцією щодо вагнерівців, звільнили з лав Збройних сил України та забрали в них документи прикриття, а його самого відправили у відставку, коли він склав список осіб, які знали про спецоперацію.