Бурба розповів, що, коли він доповідав Зеленському, президент у кабінеті завжди був не сам G

Бурба: Я у президента в перші дні, звісно, запитував: "Шановний пане президент. Мою доповідь дозволяєте при людях?" Мені дали команду: "Доповідай!"
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
Колишній начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Василь Бурба розповів в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що під час доповідей президенту Володимирові Зеленському той у кабінеті завжди був не сам.

Мову про це завели під час обговорення спецоперації із затримання бійців російської приватної військової компанії "Вагнер", яку розробляли українські спецслужби.

"Я раз на тиждень маю канал доведення до президента. Є доповідь моя. Вона стосується всіх питань – тактичних, оперативно-тактичних, стратегічних. Ну і, звісно, повідомляю про проведення операцій", – розповів Бурба про формат взаємодії із президентом.

"Коли ви доповідаєте раз на тиждень, президент не сам у кабінеті сидить?" – запитав журналіст.

"Ні, не сам, – відповів Бурба. Перша моя доповідь уже була з кимось. Із [тодішнім главою Офісу президента Андрієм] Богданом. Починаючи із 2020 року, третього-четвертого місяця, уже був і заступник глави Офісу президента [Роман] Машовець, і керівник комітету з розвідки [при президенті України Руслан] Демченко, і вже замість Богдана [новий керівник Офісу президента Андрій] Єрмак, ну і помічниця президента (чи хто там вона я так її посади й не знаю) Марія Левченко. Вони були в кабінеті".

Гордон сказав, що всі президенти України, із якими він спілкувався, розповідали йому, що завжди слухали доповіді керівників розвідки віч-на-віч. Про це журналісту говорили й колишні керівники українських спецслужб.

"Мені говорили керівники спецслужб наші колишні, що доповідали всім президентам завжди віч-на-віч. Навіть [президенту-утікачу Вікторові] Януковичу", – сказав Гордон і запитав у Бурби, як він доповідав п'ятому президенту Петрові Порошенку. Бурба відповів, що в кабінеті Порошенко під час доповіді був сам.

Колишній керівник ГУР розповів, що спочатку уточнював у Зеленського, чи можна доповідати йому у присутності інших осіб.

"Я у президента в перші дні, уперше, звісно, запитував: "Шановний пане президент, мою доповідь дозволяєте при людях?" Якби він сказав "ні", я б відповів: "Давайте я почекаю". Вони виходять – і я тоді заходжу. Президент України, зрозумійте, він – верховний головнокомандувач, мені дав команду: "Доповідай!" – розповів Бурба.

У зв'язку із цим, на його думку, є запитання до Служби безпеки України, яка відповідає за контррозвідувальне забезпечення роботи органів влади.

"Тут цікаве запитання до Служби безпеки. Контррозвідувальне забезпечення органів влади – за Службою безпеки. Грубо кажучи, є оперативний співробітник у центральному апараті, у департаменті військової контррозвідки, який займається, зокрема, Офісом президента. Він має знати про всіх, хто там є, і найголовніше – не допустити порушення закону. Тобто всі мають бути з допусками [до держтаємниці]. Він має володіти [інформацією] та доповідати президентові про те, що є люди, які не мають допуску [до держтаємниці] в кабінеті. Тобто якщо я приходжу, або міністр внутрішніх справ приходить, або міністр оборони, ми не маємо запитувати: "Чи маєш ти допуск?" сказав Бурба.

Гордон запитав у співрозмовника, чому, на його думку, так відбувалося. "Він що, боїться сам у кабінеті залишатися? Що відбувається? Чому потрібна така компанія?" звернувся журналіст до Бурби.

"Я не знаю. Не можу відповісти", сказав колишній начальник ГУР.

Інтерв'ю з Бурбою вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона". Трансляція розпочнеться о 18.00

Контекст:

Бурба був начальником ГУР Міноборони у 20162020 роках. Він очолював відомство, коли готували операцію із захоплення вагнерівців.

Він розповідав розслідувачам Bellingcat, що Зеленський знав про спецоперацію із затримання найманців ПВК "Вагнер" і схвалив її проведення, а Єрмак попросив відкласти спецоперацію на кілька днів, щоб набула чинності угода про перемир'я на Донбасі. Бурба заявив, що Єрмак нібито говорив йому, що вказівка перенести операцію надійшла від президента. Бурба вважає, що її переносити не можна, і це одна із причин провалу операції.

Ексочільник ГУР також повідомив, що співробітників відомства, які працювали над операцією щодо вагнерівців, звільнили з лав Збройних сил України й забрали в них документи прикриття, а його самого відправили у відставку, коли він склав список осіб, які знали про спецоперацію.

У листопаді 2021 року на пресмарафоні Зеленський назвав Бурбу "авантюристом і аферистом" і заявив, що той хотів втягнути Україну у "величезний скандал".

У грудні стало відомо, що Бурба звільнився з військової служби. Наразі він викладає в Національній академії СБУ.