Детектив НАБУ – фіналіст конкурсу на посаду глави САП: У справі Татарова на місці керівника САП я зробив би все по-іншому

Клименко (на фото) про справу Татарова: Процесуального шляху, як його можна реанімувати, я не бачу. Але, можливо, якщо підключити кілька розумних голів, можливо, хтось інший бачить
Скріншот: 5 канал / YouTube
Детектив Національного антикорупційного бюро України Олександр Клименко в інтерв'ю "Українській правді", яке вийшло 10 січня, розповів, що на місці керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури діяв би інакше у справі, де фігурує заступник глави Офісу президента України Олег Татаров.

Клименко – фіналіст конкурсу на посаду глави САП. За підсумками добору він набрав найвищі бали, але протягом кількох тижнів його не затверджували переможцем. Детектив розслідував справу про корупцію, в якій фігурує Татаров, але провадження у грудні 2020 року передали Службі безпеки України. НАБУ кілька разів просило Офіс генпрокурора передати матеріали справи назад, але цього не сталося.

Клименко розповів, що ця справа частково вплинула на його рішення взяти участь у конкурсі на посаду глави САП.

"Частково так [вплинуло]. Якби на той момент, на момент розслідування справи, я був керівником САП, я зробив зовсім інші речі, вчинив би зовсім по-іншому. Навіть будучи на місці не керівника САП, а виконувача обов'язків, як [Максим] Грищук, я зробив би все по-іншому [у справі Татарова]", – сказав детектив.

Клименко вважає, що в цьому випадку можна було використати "так би мовити, процесуальні хитрощі".

"На мою думку, уникнути протидії можна було навіть із тим ресурсом, який ми мали на той момент", – заявив він. Детектив упевнений, що за Грищука САП "не вижимає всі свої ресурси".

"Фактично 50 прокурорів і 60 направлених до суду за рік кримінальних проваджень. Одне провадження на рік – це, мені здається, не найкращий показник", – пояснив він.

Водночас Клименко не став відповідати, чи "даватиме нове життя" справі Татарова, якщо очолить САП.

"Справа не перебуває не те що у моєму провадженні, а взагалі у провадженні Бюро. Вона у провадженні іншого органу. Що там відбувається – я не знаю. Процесуального шляху, як її можна реанімувати, я не бачу. Але, можливо, якщо підключити кілька розумних голів, зокрема з прокуратури, можливо, хтось інший бачить", – наголосив він.

Контекст:

Татаров 2013 року обіймав посаду заступника керівника Головного слідчого управління МВС. Заступник глави ОПУ відомий своїми тодішніми коментарями подій, які відбувалися на Майдані. Йому належать висловлювання про те, що один з активістів "Автомайдану" Дмитро Булатов перед своїм викраденням купив ноутбук на гроші "Автомайдану". ЗМІ називали Татарова "рупором" МВС під час Майдану.

У грудні 2020 року стало відомо, що Татаров фігурує у справі екснардепа, ексглави "Укрбуду" Максима Микитася. 1 грудня екснардепа і держексперта, який, за даними слідства, забезпечив надання висновку про мінімальну різницю між вартістю квартир на Печерську та на околиці міста, повідомили про підозру в хабарництві (слідство вважає, що експерт в обмін на паркомісце вартістю 250 тис. грн забезпечив для Микитася проведення неправдивої експертизи.

18 грудня НАБУ вручило Татарову підозру за ч. 3 ст. 369 (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди посадовцю) Кримінального кодексу. За даними НАБУ, Татаров, який раніше працював юристом в "Укрбуді", разом із Микитасем "дав хабар одному з керівників експертної установи".

Експерта заарештували з можливістю внесення 1 млн грн застави. Як сказав на засіданні суду прокурор, перемовини про хабар міг вести Татаров.

Директор НАБУ Артем Ситник заявляв, що детективи мають переписку заступника глави ОПУ з іншими фігурантами провадження. Татаров у відповідь вимагав спростувати неправдиву інформацію або публічно продемонструвати докази і заявив, що подає до суду на директора НАБУ.

Татаров заперечував свою причетність до злочину. Посадовець говорив, що "антиукраїнські сили" домагаються його відставки. Президент України Володимир Зеленський на запитання про Татарова заявив, що вважає його "професійною людиною".

У вересні 2021 року в Офісі генпрокурора повідомляли, що Татаров, як і раніше, має статус підозрюваного у кримінальному провадженні про хабарництво, але справу не передано до суду. На початку листопада у СБУ повідомляли, що термін розслідування "справи Татарова" минув, проте Офіс генерального прокурора України ні передав провадження до суду, ні закрив його, писав "Цензор.НЕТ".

У САП зараз немає керівника. Попередній – Назар Холодницький – пішов у відставку в серпні 2020 року. Він очолював відомство із 2015 року. Обов'язки глави САП виконує перший заступник Грищук.

Конкурс на посаду глави САП триває майже півтора року. Клименко у цьому відборі набрав 246 балів, інший фіналіст – прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк – здобув 229 балів. Ці результати оголосили 21 грудня, однак і цього дня, і на наступному засіданні, 24 грудня, затвердити фактичний результат і передати його до Офісу генпрокурора комісія не змогла – за таке рішення відмовлялися голосувати члени комісії, делеговані Верховною Радою.

29 грудня посольство США в Україні закликало конкурсну комісію повернутися до роботи та "затвердити свій вибір". Проте комісія з того часу не збиралася, а дата її наступного засідання наразі невідома.

Як каже Клименко, те, що конкурс затягуватимуть, було зрозуміло ще влітку 2021 року.