Детектив НАБУ, який виграє конкурс на главу САП, розповів, як в Офісі генпрокурора "губили" його документи
"Голова комісії [Катерина Коваль] написала листа на генпрокурора про те, щоб надали підтвердження, що кандидати пройшли спецперевірку, перевірку згідно із законом "Про очищення влади" і доступ до державної таємниці. Всі ці документи раніше вже надавалися комісії, і вони в неї є. Для чого вони повторно звернулися – мені незрозуміло", – сказав він.
Детектив НАБУ зазначив, що він звернувся по роз'яснення до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) "як до єдиного органу, який може надавати роз'яснення щодо закону "Про запобігання корупції".
"Вони надали роз'яснення, що правових підстав щодо проведення повторної спецперевірки немає", – пояснив Клименко.
За його словами, конкурсна комісія могла використовувати документи, які вона вже має.
"Мені працівники кадрових підрозділів Офісу генпрокурора подзвонили, що вони загубили довідку про очищення влади. Ця перевірка проводиться всього один раз у житті. Якщо я не працював на керівних посадах під час режиму [нині експрезидента-втікача Віктора] Януковича, то я і заднім числом не можу на них працювати", – вважає Клименко.
Детектив НАБУ розповів, що "цю довідку надав ще навесні 2021 року, у квітні".
"Вони її загубили. Я їм привіз заново. Потім вони мені подзвонили, що загубили мої дипломи, потім загубили те і те. Я звернувся до комісії: хто відповідальний за зберігання моїх документів? І надайте мені весь список втрачених, щоб я одним разом їх усі привіз. Комісія мені відповіла, що вона рішення про проведення повторної спецперевірки не приймала і що мої документи вони всі знайшли", – описав він те, що відбувалося.
За словами Клименка, він також писав на ім'я генерального прокурора прохання: "розберіться, хто прийняв рішення про проведення спецперевірки".
"Його може прийняти тільки комісія, вона не приймала. Але кадрові працівники мені телефонують і кажуть, що вони проводять. І посилаються на вказівку керівництва. Я кажу: "Якого керівництва?" Вони: "Ой-ой, ми зараз передзвонимо". Потім передзвонюють і кажуть: "Ні, це рішення комісії". А після того, як роз'яснення НАЗК з'явилося, вони перестали мені телефонувати", – наголосив Клименко.
Контекст:
Клименко у конкурсі на посаду глави САП набрав 246 балів, інший фіналіст – прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк – здобув 229 балів. Ці результати оголосили 21 грудня 2021 року, однак і цього дня, і на наступному засіданні, 24 грудня, затвердити фактичний результат і надіслати його до Офісу генпрокурора комісії не вдалося – за таке рішення відмовлялися голосувати члени комісії, делеговані Верховною Радою.
29 грудня посольство США в Україні закликало конкурсну комісію повернутися до роботи та "затвердити свій вибір". Проте комісія відтоді не збиралася, а дата її наступного засідання наразі невідома.
У САП зараз немає керівника. Попередній – Назар Холодницький – пішов у відставку у серпні 2020 року. Він очолював відомство із 2015 року. Обов'язки глави САП виконує перший заступник Максим Грищук.
У жовтні 2020 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що розраховує на обрання нового глави САП "найближчими місяцями".
17 вересня Верховна Рада ухвалила проєкт постанови, якою затвердила членів комісії з проведення конкурсу на зайняття адміністративних посад у САП. Комісія складається з 11 осіб: чотирьох делегує Рада прокурорів, сімох – парламент. Запропонованих кандидатів критикували опозиційні парламентські фракції, вказуючи, що вони не мають досвіду у сфері боротьби з корупцією (ця вимога є у ст. 8 закону "Про прокуратуру"). Євродепутати, члени комітету із закордонних справ Віола фон Крамон-Таубадель та Міхаель Галер перед голосуванням заявляли, що Україна ризикує втратити підтримку МВФ і безвізовий режим із ЄС.
Приймання документів від претендентів на посаду глави САП розпочали 25 січня 2021 року, воно тривало до 15 лютого. Для участі в конкурсі на вакантні посади у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі подало документи 169 осіб, із них допущено 128 осіб.
2 вересня США та Україна оприлюднили спільну заяву, в якій Україна обіцяла негайно забезпечити обрання нових глав САП і НАБУ. Генпрокурорка Ірина Венедіктова 10 листопада висловлювала очікування, що нового главу САП призначать до кінця року. Такі самі сподівання озвучував Зеленський.
Кілька засідань комісії з добору глави САП наприкінці листопада – на початку грудня було зірвано. За словами керівника громадської організації "Центр протидії корупції" Віталія Шабуніна, це відбувалося через "підконтрольних Банковій членів комісії". У конкурсі на посаду глави САП відбуваються "неприємні, непрозорі, нелогічні речі", а дії деяких членів комісії мають дивний вигляд, вважає директор НАБУ Артем Ситник.
Клименку 35 років, він очолює третій відділ детективів першого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України. Він працює в НАБУ з 2016 року, за цей час розслідував кримінальні провадження щодо екснардепа-втікача Олександра Онищенка, колишнього керівника Державної фіскальної служби Романа Насірова, а також заступника глави Офісу президента України Олега Татарова. Окрім того, Клименко є старшим групи прокурорів у справі ексзаступника секретаря Ради національної безпеки Олега Гладковського.