"Топпосадки не за горами". Детектив НАБУ, чию перемогу в конкурсі на посаду голови САП не змогла затвердити комісія, дав перше інтерв'ю

Клименко сказав, що вирішив брати участь у конкурсі на посаду голови САП, тому що вважає, що на цій посаді може зробити щось більше для країни, ніж на посаді старшого детектива НАБУ
Скріншот: 5 канал / YouTube

Детектив Національного антикорупційного бюро України Олександр Клименко, котрий у конкурсі на посаду голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури набрав найвищі бали, але якого протягом кількох тижнів не затвердили переможцем відбору, дав своє перше інтерв'ю виданню "Українська правда". Воно вийшло 10 січня.

Клименко розповів, що вирішив узяти участь у відборі на посаду голови САП, коли побачив, що в НАБУ він уже не мав можливості для кар'єрного зростання.

"Я у 2020 році брав участь у конкурсі в бюро на підвищення. І хоч і набрав найбільшу кількість балів, але все рівно програв його, мене визначили другим, а не першим. Фактично в бюро я вже не мав можливості якогось кар'єрного зросту, тому що всі керівні посади були зайняті. Тут якраз був конкурс у САП, і я, ураховуючи, що мав значний досвід та велику кількість резонансних проваджень у бюро, вирішив, що на посаді керівника САП можу зробити щось більше для країни, ніж на посаді старшого детектива", – розповів він.

Детектив висловив думку, що ще влітку було зрозуміло, що конкурс починають затягувати.

"Іще влітку, на етапі [перевірки] доброчесності. Половина конкурсантів пройшли [перевірку на] доброчесність, і після того перерив був великий, більше місяця. Зрозуміло було, що вже конкурс дуже-дуже сильно затягнувся. Розмов ходило дуже багато. Що буде рішення Окружного адміністративного суду Києва, що введуть іще якогось кандидата. Але всі ці розмови нічим не закінчилися", – сказав Клименко.

Журналістка зазначила, що у грудні з'явилося рішення ОАСК, яке скасувало порядок роботи конкурсної комісії та проведення конкурсу на посаду голови САП. Вона запитала, наскільки це рішення загрожує відбору.

"Я вважаю, якщо комісія продовжить працювати, якщо визначать переможця і подадуть апеляцію, то нічим не загрожує. Рішення не набере законної сили", – відповів Клименко.

Він також відповів на запитання про "одвічний запит суспільства на топпосадки" і про те, чому їх не видно.

"Я думаю, що це вже не за горами. По більшості справ дослідили майже всі речові докази й допитали майже всіх свідків. Тому я думаю, що вже не так довго чекати. Уже ж досить багато вироків є з реальними термінами", – наголосив детектив.

Контекст:

Клименку 35 років, він очолює третій відділ детективів першого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України. Як пише "Бабель", він працює в НАБУ із 2016 року, за цей час розслідував кримінальні провадження щодо екснардепа Олександра Онищенка, колишнього керівника Державної фіскальної служби Романа Насірова, а також заступника глави Офісу президента України Олега Татарова. Окрім того, Клименко є старшим групи прокурорів у справі ексзаступника секретаря Ради національної безпеки Олега Гладковського.

У САП зараз немає керівника. Попередній – Назар Холодницький – пішов у відставку в серпні 2020 року. Він очолював відомство із 2015 року. Обов'язки голови САП виконує перший заступник Максим Грищук.

У жовтні 2020 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що розраховує на обрання нового голови САП "найближчими місяцями".

17 вересня Верховна Рада ухвалила проєкт постанови, якою затвердила членів комісії із проведення конкурсу на зайняття адміністративних посад у САП. Комісія складається з 11 осіб: чотирьох делегує Рада прокурорів, сімох – парламент. Запропонованих кандидатів критикували опозиційні парламентські фракції, вказуючи, що вони не мають досвіду у сфері боротьби з корупцією (ця вимога міститься у ст. 8 закону "Про прокуратуру"). Євродепутати, члени комітету із закордонних справ Віола фон Крамон-Таубадель та Міхаель Галер перед голосуванням заявляли, що Україна ризикує втратити підтримку МВФ та безвізовий режим із ЄС.

Приймання документів від претендентів на посаду голови САП розпочалося 25 січня 2021 року і тривало до 15 лютого. Для участі в конкурсі на вакантні посади у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі подало документи 169 осіб, із них допущено 128 осіб.

2 вересня США та Україна оприлюднили спільну заяву, у якій Україна обіцяла негайно забезпечити обрання нових голів САП та НАБУ. Генпрокурорка Ірина Венедіктова 10 листопада висловлювала очікування, що нового голову САП призначать до кінця року. Такі самі сподівання озвучував Зеленський.

Кілька засідань комісії з відбору голови САП наприкінці листопада – на початку грудня було зірвано. За словами керівника громадської організації "Центр протидії корупції" Віталія Шабуніна, це відбувалося через "підконтрольних Банковій членів комісії". У конкурсі на посаду голови САП відбуваються "неприємні, непрозорі, нелогічні речі", а дії деяких членів комісії мають дивний вигляд, вважає директор НАБУ Артем Ситник.

Клименко в конкурсі на посаду голови САП набрав 246 балів, інший фіналіст – прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк – набрав 229 балів. Ці результати оголосили 21 грудня, однак і цього дня, і на наступному засіданні, 24 грудня, затвердити фактичний результат та скерувати його до Офісу генпрокурора комісії не вдалося за таке рішення відмовлялися голосувати члени комісії, делеговані Верховною Радою.

29 грудня посольство США в Україні закликало конкурсну комісію повернутися до роботи й "затвердити свій вибір". Проте комісія відтоді не збиралася, а дата її наступного засідання наразі невідома.