Екс-заручник "ДНР" Чуднєцов: Держава не змогла нормально зустріти 74 звільнених! Багато хто повернувся без одягу і взуття. Допомогли, як зазвичай, волонтери
Українська держава забезпечила звільненим із рук бойовиків "ЛДНР" лікування, але водночас забула, що серед колишніх заручників багато тих, у кого не те що житла і роботи немає, але навіть грошей на проїзд у громадському транспорті, заявив "ГОРДОН" доброволець Євген Чуднєцов, який був заручником бойовиків "ДНР" майже три роки.
Не варто сприймати звільнення 74 заручників бойовиків "ЛДНР" як перемогу: і на окупованих територіях, і в самій Росії залишилося багато незаконно утримуваних українських громадян. Про це в інтерв'ю "ГОРДОН" заявив уродженець Донецької області доброволець Євген Чуднєцов, який був заручником у бойовиків "ДНР" майже три роки.
"Не варто сприймати цей обмін як "перемогу". Не забуваймо на тлі цієї радості про пацанів, які залишилися в полоні. На території РФ багатьох наших утримують, їх узагалі викрали та незаконно вивезли! Кримські татари, знову ж таки. Я б найцінніших у нашому обмінному фонді обмінював спочатку на українських полонених у Росії. Тому що витягнути наших із полону РФ набагато складніше, ніж витягнути з тієї ж "ДНР", – заявив Чуднєцов.
Доброволець уважає, що за півтора року, протягом яких не було жодного офіційного обміну утримуваними особами, Українська держава не змогла нормально підготуватися до зустрічі звільнених.
"Знаєте, чому я кажу, що Україна може забути про тих, хто залишився в полоні? І нехай мене лає влада, але все одно скажу: півтора року не було обміну, півтора року його чекали, держава нібито планувала і... Протягом півтора року не змогла підготуватися і нормально зустріти 74 звільнених! Ну так, показали церемонію, сіли в автобуси і поїхали. А те, що багато хто повернувся з полону без одягу, без взуття нормального, держава забула. Допомогли, як зазвичай, волонтери", – розповів Чуднєцов.
Колишній заручник наголосив, що серед звільнених багато цивільних, у яких на окупованих територіях залишилися сім'я, житло і робота.
"Мені добре, мені побратими з "Азову" допомагають. А як бути звільненим цивільним, у яких усе на окупованій території залишилося? Що їм робити, якщо не те що житла або роботи немає, а навіть грошей на метро або тролейбус? У мене товариш просить: "Зможеш якісь черевики дістати?" Йому елементарно взутися нема в що, він у кедах із полону приїхав. Чому волонтери швидко зметикували і привезли найнеобхідніше: зубну пасту і щітку, мило, бритву, взуття, одяг? Ви розумієте, що пацани з полону ні з чим повернулися? Держава, здається, не розуміє", – зазначив Чуднєцов.
"Гаразд, я ілюзій щодо влади не маю. Головне, що все-таки зуміли витиснути обмін, лікування забезпечили і військовим, і цивільним. Основне, в принципі, зробили. Але ж можна було підготуватися нормально!" – підсумував доброволець.
"Навіщо зуби виривали? А який сенс коліно свердлити? Може, залякували, але після зубів я не сумнівався: треба – просвердлять". Повна версія інтерв'ю з Євгеном Чуднєцовим
28-річного Євгена Чуднєцова захопили бойовики 14 лютого 2015 року під час боїв біля села Широкиного в Донецькій області. Чуднєцова утримували бойовики "ДНР" два роки і дев'ять місяців, його засудили спочатку до розстрілу, згодом – до 30 років суворого режиму.
В інтерв'ю "ГОРДОН" Чуднєцов розповів, як його катували "чи то буряти, чи то якути", вирвали більше ніж половину зубів, били. Добровольця звільнили наприкінці минулого року. Зараз Чуднєцов перебуває на лікуванні у клінічній лікарні "Феофанія" в Києві.
27 грудня 2017 року на Донбасі відбувся обмін утримуваними особами. За даними Генеральної прокуратури, Україна тоді обміняла 233 затриманих на 73 українських заручників. Голова Служби безпеки України Василь Грицак зазначив, що бойовики "Л/ДНР" продовжують утримувати 103 українців.
21 січня 2018 року бойовикам на тимчасово окуповані території передали помилувану президентом України Петром Порошенком Надію Козлову, після чого був звільнений боєць 92-ї бригади Збройних сил України Роман Савков.