"Головна проблема безпеки у Європі – агресія РФ". У МЗС України висунули Росії умови у відповідь на її вимоги до НАТО

Найкраща гарантія безпеки у Європі – згортання ескалації та припинення розв'язаного РФ міжнародного збройного конфлікту, зазначили у МЗС України
Фото: depositphotos.com
Лише Україна та країни Північноатлантичного союзу мають право визначати вектор подальшого розвитку своїх відносин, зокрема щодо вступу України у НАТО. Про це заявив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко, пишуть "РБК-Україна" та "Європейська правда".

Він додав, що таку саму позицію поділяє і Альянс.

Ніколенко зазначив, що в українському зовнішньополітичному відомстві "звернули увагу на поширені МЗС РФ російські проєкти договору зі США і угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки".

Зокрема, у ст. 4 проєкту договору між РФ і США йдеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від прийняття до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

За словами Ніколенка, "головною проблемою безпеки євроатлантичного простору в цей час є озброєна агресія РФ, а також нинішня російська ескалація вздовж кордону України та на її окупованих територіях".

Саме "згортання ескалації та припинення розв'язаного Росією міжнародного збройного конфлікту – це найкраща гарантія безпеки на європейському континенті", наголосив Ніколенко.

У зв'язку з цим у МЗС України закликали РФ зробити перші кроки для досягнення цієї мети, "невідкладно і беззастережно повернутися до конструктивного порядку денного і вже зараз розпочати виконання Мінських угод та домовленостей лідерів нормандського формату".

"Зокрема – загальних узгоджених висновків саміту "Нормандської четвірки" 2019 року, які стосуються насамперед неухильного дотримання режиму припинення вогню, продовження процесу розмінування, виконання політичних аспектів загальних узгоджених висновків Паризького саміту, відкриття і забезпечення належного функціонування нових пунктів пропуску на лінії процесу взаємного звільнення утримуваних осіб та обміну відповідними списками", – резюмував Ніколенко.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі анексії Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості"Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020-му Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України до НАТО.

За словами глави МЗС України Дмитра Кулеби, Україна приєднається до НАТО, коли три столиці країн – учасниць НАТО змінять свою думку. Водночас він не назвав їх.

Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, до того ж атака буде "набагато більш руйнівною, ніж будь-яка раніше".

США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

Про "рішучі економічні та інші заходи" у разі вторгнення в Україну попередив президента РФ Володимира Путіна 7 грудня під час онлайн-переговорів президент США Джо Байден.

Путін під час розмови заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України, і висунув вимогу надати "надійні, юридично зафіксовані гарантії", що НАТО не розширюватиметься на схід. У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо питання ймовірного вступу України до НАТО.

10 грудня Росія висунула вимогу до Північноатлантичного альянсу офіційно відкликати обіцянку Україні про її вступ до НАТО. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг у відповідь наголосив, що право кожного народу обирати свій шлях залишається фундаментальним для НАТО.

У Білому домі 17 грудня заявили, що ознайомлені з російськими проєктами договорів, наголосивши, що США не будуть вести переговори з РФ щодо "гарантій безпеки" без союзників у Європі. На думку Столтенберга, діалог НАТО з РФ має відбуватися у консультації з європейськими партнерами, такими як Україна.