Головне за тиждень. Януковичу оголосили вирок, Мадуро назвали нелегітимним
"ГОРДОН" пропонує огляд головних подій на 21–27 січня.
Януковичу дали 13 років
Оболонський районний суд Києва 24 січня заочно визнав колишнього президента України Віктора Януковича винним у вчиненні державної зради та пособництві у веденні агресивної війни і засудив його до 13 років позбавлення волі. З екс-президента зняли обвинувачення в посяганні на територіальну цілісність України.
Захист Януковича пообіцяв оскаржити вирок.
Нові кандидати
Центральна виборча комісія вже зареєструвала 20 кандидатів у президенти України. Дев'ятьом відмовили в реєстрації.
Список офіційних кандидатів у президенти України поповнили лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко, лідер Радикальної партії Олег Ляшко, нардеп від Опозиційного блоку Олександр Вілкул, позафракційний нардеп Дмитро Добродомов, нардеп від Блоку Петра Порошенка Аркадій Корнацький, колишній спікер Верховної Ради Олександр Мороз та лідер Соціалістичної партії України Ілля Кива.
Вільно торгуємо з Ізраїлем
У Єрусалимі 21 січня підписано угоду про створення зони вільної торгівлі між Ізраїлем та Україною. Переговори тривали протягом кількох років. За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, буде скасовано ввізні мита приблизно для 80% українських промислових товарів і орієнтовно 70% ввізних мит на ізраїльську промислову продукцію.
Газові переговори
У Брюсселі 21 січня відбулися тристоронні переговори України, Росії та Європейської комісії про транзит російського газу через українську газотранспортну систему після 2019 року, коли закінчиться контракт.
Російський "Газпром" висунув пропозицію про пролонгацію договору 2009 року. Україна заявила, що нова угода має базуватися на європейському енергетичному законодавстві.
Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович запропонував укласти новий контракт більш ніж на 10 років, а обсяги транзиту зробити "комерційно привабливими".
ПАРЄ відреагувала на захоплення кораблів
Парламентська асамблея Ради Європи 24 січня ухвалила резолюцію про загострення в Азовському морі і Керченській протоці. У документі стосовно захоплених членів екіпажів кораблів ВМС України не згадано терміну "військовополонені", однак кажуть, що вони підпадають під дію міжнародного гуманітарного права, включно з Женевськими конвенціями.
Пожежа в Керченській протоці
Біля берегів Криму 21 січня виникла пожежа на танкерах Candy і Maestro, обидва під прапором Танзанії.
Повідомляють, що пожежа почалася під час перекачування пального. На одному із суден стався вибух, після чого полум'я перекинулося на інший корабель.
На борту перебувало 32 людини, всі – громадяни Туреччини та Індії. 12 із них врятували, тіла 10 виявили, решта зникла безвісти.
Пошукова операція завершилася 25 січня. У Росморрічфлоті заявили, що "розумної надії знайти когось живим" немає.
Санкції за Солсбері
21 січня опублікували санкційний список Ради Євросоюзу, який став відповіддю на отруєння в британському Солсбері колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля. До переліку потрапили офіцери Головного управління Генштабу РФ Анатолій Чепіга та Олександр Мішкін, яких вказано як виконавців нападу, начальник ГУ Генштабу Ігор Костюков та його перший заступник Володимир Алексєєв.
Давос 2019
Із 22 до 25 січня у швейцарському Давосі відбувся Всесвітній економічний форум. Його тема – "Глобалізація 4.0: Формування глобальної архітектури в епоху четвертої промислової революції".
Форум проігнорували президент США Дональд Трамп, президент Франції Еммануель Макрон, прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей, але відвідали японський прем'єр Сіндзо Абе і канцлер ФРН Ангела Меркель.
Президент України Петро Порошенко у Давосі провів переговори з Меркель і главою МВФ Крістін Лагард.
Криза у Венесуелі
У столиці Венесуели 23 січня десятки тисяч людей вийшли на масові протести проти нового строку чинного президента Ніколаса Мадуро. Хуан Гуайдо, спікер контрольованої опозицією Національної асамблеї Венесуели, оголосив Мадуро узурпатором, а себе – виконувачем обов'язків президента країни.
Під час зіткнень із силовиками загинуло щонайменше 26 людей.
Мадуро 25 січня заявив про готовність зустрітися з Гуайдо, той відкинув пропозицію.
На підтримку Мадуро виступили Росія, Туреччина і Китай.
Президент США Дональд Трамп визнав Гуайдо тимчасовим главою держави. Євросоюз 26 січня вимагав від Мадуро протягом восьми днів оголосити про проведення дострокових президентських виборів.
26 січня ситуація у Венесуелі стала предметом розгляду на Раді Безпеки ООН.
Шатдаун призупинили
25 січня президент США Дональд Трамп оголосив, що досяг угоди з членами Конгресу про припинення шатдауну на три тижні. Компромісу було досягнуто на 35-й день після припинення діяльності федерального уряду, шатдаун став найтривалішим в історії Штатів.
За даними S&P Global Ratings, економіка США втратила через шатдаун щонайменше $6 млрд.
Греція сказала "так"
25 січня після триденних дебатів парламент Греції схвалив угоду про перейменування колишньої югославської Республіки Македонія на Республіку Північна Македонія.
Трагедія в Бразилії
25 січня у бразильському штаті Мінас-Жерайс прорвало дамбу, що стримувала відходи видобутку руди. Потоком змило будинки, розташовані поблизу греблі.
До 27 січня виявили 37 тіл загиблих. Приблизно 300 осіб уважають зниклими безвісти, влада припускає, що майже всі вони мертві.
Найкращі фільми
22 січня американська кіноакадемія оголосила номінантів на премію "Оскар". На нагороду в категорії "Найкращий фільм" претендують "Чорна пантера", "Чорний клановець", "Зелена книга", "Богемська рапсодія", "Зірка народилася", "Рома", "Влада" і "Фаворитка". 91-ша церемонія "Оскар" відбудеться в ніч на 24 лютого в театрі "Долбі" в Лос-Анджелесі.