Головний розслідувач Bellingcat Грозєв: Політики мають попросити вибачення в Гордона G

Грозєв: Я тоді написав, що Гордон, найімовірніше, розуміє ризик для своєї репутації, і він зробив вибір
Фото: promoteukraine.org
Болгарський журналіст, медіаменеджер, головний розслідувач міжнародної дослідницької організації Bellingcat Христо Грозєв в інтерв'ю головній редакторці "ГОРДОН" Олесі Бацман сказав, що українські політики, які критикували засновника видання Дмитра Гордона за інтерв'ю з колишнім ватажком бойовиків "ДНР" Ігорем Гіркіним, мають  попросити вибачення у журналіста, оскільки він діяв від імені держави.

Болгарський журналіст, медіаменеджер, головний розслідувач міжнародної дослідницької організації Bellingcat Христо Грозєв вважає, що політики, які критикували засновника інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона за інтерв'ю з колишнім ватажком бойовиків "ДНР" Ігорем Гіркіним, мають попросити у нього вибачення. Таку думку він висловив в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.

Він нагадав заяву Гордона, що інтерв'ю записували у співпраці з українськими спецслужбами.

"Звичайні люди, які не знали, що в нього була домовленість із військовою розвідкою, які відчули себе скривдженими, що він спілкується з реальним воєнним злочинцем, який, за його власним визнанням, катував людей, убивав, не мають просити вибачення. А от політики, які це робили, депутати, які потім дістали доказ, що це було від імені держави, вони мають попросити вибачення", – переконаний Грозєв.

На його думку, погоджуватися на таке партнерство з державою чи ні – це особистий вибір людини.

"Коли ти журналіст, у якийсь момент ти можеш вирішити, що ти більше патріот, ніж журналіст. Це особистий вибір. Ти маєш сам вирішити, чи готовий ти використовувати свою унікальну можливість доступу до якоїсь людини, щоб отримати те, що твоя країна від тебе вимагає. Я тоді написав, що Гордон, найімовірніше, розуміє ризик для своєї репутації (навряд чи він його не розумів), і він зробив цей вибір. Я досі залишаюся із цією думкою",  сказав розслідувач Bellingcat.

Отруєння Навального, Гаага для Путіна, Гордон і Гіркін, вагнерівці, MH17. Повне інтерв'ю Бацман із Грозєвим

Відео: Алеся Бацман / YouTube

Під час окупації Криму Росією в лютому – березні 2014 року громадянин РФ Гіркін був радником глави окупаційної адміністрації Сергія Аксьонова. З квітня до серпня 2014-го брав участь у воєнному конфлікті на Донбасі. Під його керівництвом у квітні бойовики захопили Слов'янськ Донецької області (вони утримували місто до липня). На початку серпня стало відомо, що Гіркін склав повноваження "міністра оборони ДНР" і повернувся в Росію.

Гіркін перебуває в розшуку в Україні. Йому висунули підозри за низкою статей Кримінального кодексу України, зокрема за ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації), ст. 294 (масові заворушення), ст. 258 (терористичний акт), ст. 341 (захоплення державних або громадських будівель чи споруд). Він є одним із чотирьох обвинувачених у справі про катастрофу малайзійського літака Boeing 777 у небі над Донбасом 17 липня 2014 року. Судовий процес проводять у Нідерландах, Гіркін відмовився брати в ньому участь. Перебуває під санкціями ЄС і США.

Інтерв'ю Гордона з Гіркіним вийшло в YouTube 18 травня 2020 року. Його записували через Skype. Наразі його подивилося понад 5,5 млн осіб. Під час інтерв'ю Гіркін, зокрема, зізнався, що віддавав накази вбивати українців, і назвав імена активістів, яких розстріляли за його командою.

За два дні бойовик дав інтерв'ю британській газеті Times. У ньому він заявив, що бере на себе "моральну відповідальність" за загибель 298 осіб на борту Boeing 777.

Деякі журналісти, політики й активісти розкритикували інтерв'ю Гордона. Вони заявили, що в такий спосіб журналіст легітимізує злочинців в українському інформаційному просторі. 18 травня під редакцією видання "ГОРДОН" в Києві активісти провели мітинг.

В Офісі генпрокурора повідомили, що інформацію з інтерв'ю з Гіркіним і колишньою "прокуроркою" окупованого Росією Криму Наталією Поклонською, яке вийшло раніше, долучать до кримінальних проваджень щодо збройної агресії РФ проти України. "Можу висловити лише подяку, а не критикувати за ті свідчення, які почуло наше суспільство і правоохоронні органи. Зокрема і про катастрофу літака MH17", – сказав заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов після виходу інтерв'ю з Гіркіним.

Незабаром після цього Офіс генерального прокурора повідомив, що українські правоохоронці заочно оголосили підозру Гіркіну в порушенні законів і звичаїв війни.

Сам Гордон заявив, що інтерв'ю він зробив "у співдружності з українськими спецслужбами". "Це була спецоперація спільно з Головним управлінням розвідки. Більшість питань готували саме там, їх погоджувала Генеральна прокуратура", – розповів журналіст. За його словами, інформацію про злочини проти України, озвучену в інтерв'ю Поклонською і Гіркіним, передано в Гаагу для використання як свідчень на процесі у справі про окупацію Криму та воєнну агресію на Донбасі. Пізніше в Telegram-каналах і ЗМІ опублікували переписку тодішнього керівника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Василя Бурби і Гордона щодо підготовки інтерв'ю з Гіркіним і Поклонською, яка підтверджує слова журналіста.

У червні суддя Гендрік Стейнгейс, який головує в судовому процесі у справі про катастрофу рейсу MH17 на Донбасі, повідомив, що до матеріалів справи долучать інтерв'ю Гіркіна Гордону.