Гордон про усунення Мамедова від керівництва "департаментом війни" в Офісі генпрокурора: Мамедова треба повернути. На таких людях тримається Україна
Засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон вважає помилкою усунення заступника генпрокурора України Гюндуза Мамедова з посади керівника департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту. Таку думку журналіст висловив в ефірі телеканала "Україна 24" 6 липня.
Цей департамент у ЗМІ називають "департаментом війни".
"Гюндуз Мамедов – це один із небагатьох патріотів України, на яких усе тримається. Це абсолютно некорупційна людина (він принципово не бере хабарів), він створив і зібрав команду блискучих професіоналів (я їх бачив, я добре їх знаю), виростив, і ці люди всі сім із половиною років агресії Росії фіксували все [злочини]. Там напрацьовано такі матеріали... Я не можу багато говорити, але в цьому "департаменті війни" напрацьовано на кілька нюрнберзьких або гаазьких процесів", – сказав Гордон.
Він обурився, що Мамедова усунули від керівництва "департаментом війни" і призначили замість нього іншого заступника генпрокурора – Максима Якубовського, якого називають людиною кума президента РФ, народного депутата від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука.
"Мамедова усувають від керівництва "департаментом війни" і призначають на його місце людину Медведчука. Я хочу поставити запитання туди, у повітря: це диверсія? Це російська агентура у нас уже перемогла й там? Що відбувається? На Мамедові тримається вся позиція України щодо збитого [в Донецькій області 2014 року малайзійського] Boeing. Він опікується безліччю секретних, найсерйозніших спецоперацій у тилу ворога", – сказав Гордон.
Журналіст повідомив, що Мамедов спільно з Головним управлінням розвідки Міністерства оборони документував усі факти, які колишній бойовик "ДНР" Ігор Гіркін виклав у інтерв'ю Гордону 2020 року.
"Він брав участь у спецоперації щодо Гіркіна, у якій брав участь і я, і зараз результати в Гаазі. Це він документував спільно з Головним управлінням військової розвідки, – розповів Гордон. – А тепер що відбувається? Це неймовірно. Навіть правозахисники, які все життя борються із прокурорами, виступили із протестом: поверніть Мамедова на "департамент війни"! Кому це треба? Хто це робить? Хто знущається з української державності в такий спосіб? Що це за зрада, де її коріння? Хто відповідає за це? Чого хочуть? Хочуть усі докази агресії Росії, які мають піти на процеси в Гаазі та інших місцях, похерити в корені, знищити? Я вважаю, що це не пізно виправити. І я дуже твердо кажу: Мамедова треба повернути на місце. На таких людях (їх мало) тримається Україна".
Контекст:
Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, створили 2019 року у структурі Генпрокуратури, а потім він продовжив свою роботу в Офісі генпрокурора. Він, зокрема, координує розслідування про захоплення Криму Росією, аварії Boeing рейсу MH17 на Донбасі, Іловайську і Дебальцівську трагедії, захоплення моряків у Керченській протоці, збитий український пасажирський літак в Ірані.
Цей самий департамент співпрацює з Міжнародним кримінальним судом щодо злочинів Росії і розслідує кримінальне провадження щодо організації "Український вибір" Медведчука.
Ініціатором та ідеологом створення підрозділу був Мамедов. У його підпорядкуванні до останнього часу перебував цей департамент.
30 червня департамент перепідпорядкували іншому заступнику генпрокурора – Якубовському. Це рішення розкритикували правозахисники. На їхню думку, завдяки Мамедову у провадженнях щодо військових злочинів і злочинів проти людяності, що скоює окупаційна влада у Криму й на Донбасі, було досягнуто реального прогресу і поважної причини для його відставки немає.
Якубовського у ЗМІ пов'язують із Медведчуком. Ще 2020 року низка правозахисних організацій, а також постраждалі у справах Євромайдану вимагали звільнення Якубовського. За їхніми словами, організацію "Правова держава", де він працював, проросійські політики активно використовували для дискредитації Угоди про асоціацію України та ЄС.
Після критики в Офісі генпрокурора змінили рішення щодо Якубовського, тепер за роботою департаменту наглядає особисто генпрокурорка Ірина Венедіктова.
Публічно Венедіктова не коментувала свого рішення, але цього тижня вона провела зустріч із правозахисниками та юристами. На ній, за словами журналістки і волонтерки Ольги Решетилової, генпрокурорка сказала, що усунула Мамедова від керівництва "департаментом війни" через якісь секретні листи від СБУ, змісту яких вона розкрити не може. Адвокатка Євгенія Закревська, яка теж була на зустрічі, уточнила у Facebook, що СБУ надіслала в Офіс генпрокурора лист про нібито "порушення Мамедовим режиму доступу до державної таємниці". У чому полягало це порушення, присутнім повідомити відмовилися. "Венедіктова відповіла, щоб ми не хвилювалися, що нічого такого страшного там немає. Але що саме нестрашне змусило (змусило безальтернативно, Ірина Валентинівна сказала, що в неї взагалі не було дискреції вчинити інакше) обезголовити стратегічний інститут під час війни, нам теж ніхто не скаже, тому що це таємна таємниця", – обурилася Закревська.