Індія ухиляється від контакту з Україною й займає проросійську позицію, хоча формально декларує нейтралітет – Мережко
Україна намагається побудувати двосторонні відносини з Індією, але вона не йде на контакт, заявив нардеп від "Слуги народу", голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики Олександр Мережко. Про це він говорив "Укрінформу" й LIGA.net.
"Є країни, з якими в нас узагалі, на жаль, немає комунікації. Я маю на увазі Індію. Ми намагалися зустрітися з представниками цієї держави, у тому числі в рамках Міжпарламентського союзу, але марно. Чомусь вони ухиляються і займають доволі проросійську позицію, хоча формально декларують нейтралітет. Насправді Індія економічно дуже пов'язана з Росією і, на превеликий жаль, займає проросійську позицію. А це велика країна. Ми намагаємося встановити контакт із їхнім парламентом, але поки не дуже вдається. У мене таке враження, що вони ухиляються від таких зустрічей", – сказав Мережко в інтерв'ю "Укрінформу", яке опублікували 15 квітня.
В LIGA.net 17 квітня уточнили, у чому саме виявляється проросійська позиція Індії.
У відповідь Мережко зазначив, що, по-перше, Індія закуповує російські енергоносії "у величезних кількостях", чим суттєво підтримує російську економіку, по-друге, не засуджує чітко й недвозначно агресії Росії проти України і, по-третє, проводить спільні з Росією військові навчання, хоча водночас заявляє про свій нейтралітет.
"На одній з асамблей Міжпарламентського союзу ми намагалися організувати двосторонню зустріч з індійською делегацією, але вони чомусь не погодилися на таку зустріч. У мене тоді склалося враження, що вони чомусь не дуже охоче йдуть на контакт. Хоча, наскільки я пригадую, тоді вони мали зустріч із російською делегацією", – розповів нардеп.
Окрім того, додав він, Індія в лютому 2023 року не підтримала важливу для України резолюцію Генеральної Асамблеї ООН, спрямовану проти російської агресії.
Контекст:
Індія є учасницею QUAD ("Чотиристоронній діалог з питань безпеки"), до якого також входять Японія, США й Австралія. Із цієї четвірки лише Індія не засудила вторгнення Росії в Україну. Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда вимагав від індійського колеги реакції щодо військового вторгнення РФ в Україну.
Навесні 2022 року Індія різко збільшила закупівлю російської нафти, що частково пом'якшило для Росії наслідки санкцій.
30 вересня на засіданні Радбезу ООН Індія, а також Габон, Китай і Бразилія утрималися під час голосування за резолюцію із закликом не визнавати анексії Росією окупованих територій України.
Індія "може бути активнішою" в зусиллях щодо завершення агресії РФ проти України, заявляв президент Володимир Зеленський у грудні 2022 року.
У червні 2023-го Зеленський призначив Олександра Поліщука новим послом України в Індії, ця посада була вакантною з липня 2022 року після того, як президент України звільнив Ігоря Поліху.
У травні 2023 року під час зустрічі на саміті G7 у Японії Зеленський розповів прем'єр-міністру Індії Нарендрі Моді про українську формулу миру. 20 березня 2024 року Моді провів, за його оцінкою, "гарну розмову" із Зеленським щодо питань зміцнення індійсько-українського партнерства.
У березні глава МЗС Дмитро Кулеба здійснив перший візит міністра закордонних справ України в Індію за останні сім років. Україна розглядає Індію як "важливу глобальну державу з потужним міжнародним голосом", наголошував міністр перед поїздкою.