Ізраїль готує план добровільного виїзду палестинців із сектору Гази
Міністр оборони Ізраїлю Ісраель Кац дав завдання Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) розробити план, який дасть змогу будь-яким жителям сектору Гази добровільно покинути регіон і вирушити до країн, котрі будуть готові їх прийняти. Про це він написав на сторінці в X 6 лютого.
За його словами, план передбачає можливість виїзду жителів Гази через сухопутні переходи, а також за окремими домовленостями – морськими й повітряними шляхами.
Кац заявив, що терористичне угруповання ХАМАС використовувало цивільних як живий щит, збудувавши "терористичну інфраструктуру" серед населення. Він стверджує, що бойовики тримають людей у секторі, вимагаючи від них гроші й гуманітарну допомогу, а також не дозволяючи покинути територію.
Міністр наголосив, що жителі Гази мають право на свободу пересування й міграції, як заведено у світі.
Він також звинуватив окремі країни, зокрема Іспанію, Ірландію та Норвегію, у несправедливих звинуваченнях проти Ізраїлю щодо ситуації в Газі. На його думку, ці держави мають продемонструвати свою позицію, прийнявши палестинських біженців.
Контекст:
Ізраїль із жовтня 2023 року веде війну проти палестинського угруповання ХАМАС у відповідь на його напад на територію Ізраїлю, убивство мирних жителів і викрадення понад 100 заручників, частину з яких звільнили або вбили. Наземна операція в секторі Гази, яку супроводжують масовані бомбардування, триває приблизно рік, за цей час там загинуло орієнтовно 40 тис. осіб.
У травні 2024 року колишній президент США Джо Байден оприлюднив план припинення вогню в Газі, який передбачає виведення всіх військ із палестинського ексклаву, поетапне звільнення всіх заручників, масове постачання гуманітарної допомоги, а після досягнення сталого перемир'я – повоєнне відновлення сектору. Згодом цей план підтримали країни G7, а 10 червня – і Рада Безпеки ООН.
11 червня Reuters із посиланням на представника угруповання Самі Абу Зухрі повідомило, що ХАМАС також погодився на план перемир'я.
15 січня 2025 року стало відомо про укладення угоди щодо припинення вогню. Перші звільнення ув'язнених відбулися 19 січня. Відповідно до угоди, Ізраїль відпустив 90 палестинців. ХАМАС має повернути 33 ізраїльських полонених протягом 42 днів. Як повідомило агентство Reuters, із 33 заручників, яких палестинський рух ХАМАС обіцяв звільнити в межах першого етапу угоди про припинення вогню з Ізраїлем, живі 25.
У лютому президент США Дональд Трамп заявив про намір установити контроль над сектором Гази й не відкинув імовірності введення американських військ у цей регіон.
5 лютого Армія оборони Ізраїлю відкрила вогонь на півдні Гази.